Planeta

Opoziv Trampa: Demokrate fokusirane na opasne zloupotrebe

Foto: Twitter

Demokrate u američkom Predstavničkom domu započeli su drugi dan uvodnih argumenata u suđenju o opozivu predsjednika Sjedinjenih Država Donalda Trampa.

Sedam zastupnika koji djeluju kao tužitelji od 23. januara vode suđenje u Senatu zbog zloupotrebe položaja – što je jedan od dva članka za koje optužuju Trampa. Druga optužba je opstrukcija Kongresa.

Demokratski “tužioci” koji slučaj vode pred skeptičnim republikanskim senatorima tvrde da je Tramp tražio političku istragu od Ukrajine radi vlastite dobiti da bi okrenuo izbore 2020. u svoju korist, prenosi AP.

„Ponašanje predsedjnika je pogrešno. Nelegalno je. Opasno je”, rekao je senatorima Džerold Nadler iz Njujorka, predsjednik Odbora za pravosuđe Predstavničkog doma.

„Nijedan predsjednik nikada nije koristio svoju kanacelariju da prisili stranu zemlju da mu pomogne da vara na našim izborima”, rekao je Nadler u četvrtak.

„Prethodni predsjednici bili bi šokirani do srži takvim ponašanjem, i to s razlogom.“

Republikanski senatori, koji imaju većinu u domu i glasaće o Trampovoj presudi ili oslobađajućoj presudi, nisu bili iznenađeni.

“Demokrate su imali divne prezentacije“, rekao je Roj Blant iz Misurija.

“Ali oni u osnovi imaju oko jedan sat prezentacije, i ponovili su je šest puta u utorak i osam puta juče. Ovdje jednostavno nema mnogo novog.”

Adam Šhif, demokratski predsedavajući Odbora za obavještajne službe istakao je da će biti “nekog ponavljanja informacija” iz prvog dana.

Ali obećao je spajanje činjenica uz neizbježan zaključak.

“Sada ste čuli stotine sati izjava i živih svjedočenja Predstavničkog doma”, rekao je Schiff. “Sada ćemo pokazati ove činjenice i mnoge druge i kako su isprepleteni…do dokazivanja krivice i osude.”

Demokrate iz Predstavničkog doma Kongresa optužuju Trampa da je uskratio skoro 400 miliona dolara vojne pomoći Ukrajini kao i poziv za posjetu Bijeloj kući novom predsjedniku Volodimiru Zelenskom kako bi izvršio pritisak na Kijev da pokrenu istragu protiv Džoa Bajdena, jednog od vodećih demokratskih kandidata za predsjedničke izbore i njegovog sina Hantera.

Hanter Bajden se nalazio u odboru Burisime, ukrajinskog proizvođača gasa u vrijeme kada je njegov otac služio kao potpredsjednik SAD-a. Ukrajinski tužitelji su 2014. godine pokrenuli istragu o korupciji u Burisimu, čiji je vlasnik bivši ministar.

Predstavnički dom je pokrenuo i istragu da li je Tramp vršio pritisak na Ukrajinu u septembru, pozivajući na sud mnoštvo svjedoka iz Bijele kuće, Stejt Diparmenta i drugih agencija.

Tramp je naredio nekim zvaničnicima da se ne pridržavaju sudskih poziva da svjedoče i predaju dokumenta, što je dovelo do druge optužbe u istrazi o opozivu, koja se odnosi na opstrukciju Kongresa.

Send this to a friend