Planeta

Podrška Trampu raste, nezaposlenost najniža u posljednjih skoro 50 godina

Donald Tramp

Nezaposlenost u Sjedinjenim Anmeričkim Državama u septembru je pala na 3,7 odsto, što je najniži nivo od decembra 1969. godine, piše Glas Amerike.

Poslodavci su prošlog mjeseca dodali 134.000 radnih mesta, što je najmanje u posljednjih godinu dana, saopštilo je američko ministarstvo rada, no to je najvjerovatnije uzrokovano uraganom Florens, prenosi AP.

Sa septembrom je produžen najduži niz uzastopnog rasta broja radnih mjesta, osam i po godina povećanja svakog mjeseca, čime su se milioni Amerikanaca vratili na posao nakon Velike recesije.

Prošlog mjeseca prosječna nadnica na sat je povećana 2,8 odsto u odnosu na prije godinu dana, što je nešto ispod povećanja u avgustu. Očekuje se, međutim, da rast plata bude uvećan u predstojećim mjesecima. S toliko niskom nezaposlenošću, kompanije se suočavaju s pritiskom da povećaju plate kako bi privukle potrebne radnike. Amazon je u utorak podigao minimalnu nadnicu za sat na 15 dolara.

Potrošači, kompanije i većina ekonomista je i dalje optimistična. Indeks optimizma potrošača je na ili blizu najviših nivoa u posljednjih 18 godina. Amerikanci nastavljaju da troše i djeluje da su generalno u stabilnoj finansijskoj situaciji. Domaćinstva za štednju odvajaju skoro sedam odsto svojih prihoda, što je više nego duplo u odnosu na period prije recesije.

Tokom perioda april-jun, američka privreda je ostvarila rast od 4,2 odsto na godišnjem nivou, što je najbolje u posljednje četiri godine. Ekonomisti predviđaju da će u tromjesečju do septembra rast biti tri do 3,5 odsto. Postoje, međutim, i znaci slabosti. Prodaja starih kuća je pala tokom protekle godine. Sve skuplje kuće, više kamatne stope i manje imovine za prodaju usporavaju kupovinu. U padu je i prodaja automobila.

Među prijetnjama je i rast cijena pozajmljivanja. Federalne rezerve su najavile podizanje kratkoročnih referentnih kamata. Vremenom veće cijene pozajmljivanja poskupljuju zajmove za automobile, hipoteke i korporativna zaduživanja što može usporiti privredu.

Trgovinski sukobi koje vodi američki predsjednik takođe mogu uticati na privredu. Prema odvojenom izvještaju sekretarijata za ekonomiju, ukupni deficit je u avgustu porastao za 6,4 odsto – na 53,2 milijarde dolara, od čega je deficit sa Kinom dostigao rekordnih 38,6 milijardi dolara.

Ipak, većina glasača SAD odobrava ono što Tramp radi, piše Washington Examiner. On, prvi put nakon maja, uživa podršku više od polovine birača, odnosno njih 51 odsto, pokazalo je istraživanje Rasmussen Report-a. Istovremeno, Trampovim učinkom nije zadovoljno 48 glasača.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Marketing
Gost
Marketing

Tramp je pobijedio u momentu kada su svi ovi nezavisni analiticari da ima podrsku od 40 posto a Klinton 55. Toliko o Sorosevim anketama

Send this to a friend