Planeta

Predstavnički dom otvorio put za opoziv Trampa

Tramp, foto: Twitter

Predstavnički dom Kongresa izglasao je prosleđivanje rezolucije o opozivu predsjednika SAD Donalda Trampa Senatu, čime su stvoreni uslovi da predsjedniku počne suđenje u gornjem domu Kongresa. Za je glasalo 228 predstavnika, dok je 193 bilo protiv, uglavnom po partijskoj liniji.

Donji dom je odobrio i imenovanje sedmoro predstavnika u Kongresu koji će na suđenju predsjedniku biti “menadžeri”, odnosno zastupati Predstavnički dom.

Predsjedavajuća Predstavničkog doma Nensi Pelosi prethodno je objavila da će vođa tog sedmočlanog tima biti kongresmen Adam Šif, predsjedavajući u Odboru za obavještajna pitanja, koji je od početka uključen u istragu o opozivu.

Preostali članovi tima su predsjedavajući Odbora za pravosuđe Džeri Nedler, koji je takođe bio uključen u istragu; predsjedavajuća Administrativnog odbora Zoe Lofgren, koja je bila u Kongresu za vrijeme opoziva Ričarda Niksona i Bila Klintona; predsjedavajući Demokratskog kokusa Hakim Džefris, predstavnica Val Demings sa Floride, predstavnik Džejson Krou iz Kolorada, predstavnica Silvija Garsija iz Teksasa.

 

Na imenovanja “menadžera” reagovala je i Bijela kuća. U saopštenju portparolke Stefani Grišam se navodi da “njihovo imenovanje ne mijenja apsolutno ništa”, prenosi Rojters.

“Predsjednik Tramp nije uradio ništa loše. Očekuje da će u Senatu biti poštovana sva njegova prava koja su mu ukinuli predsjedavajuća Pelosi i demokrate u Predstavničkom domu i očekuje da bude oslobođen”, izjavila je Grišam.

Predsjednik Donald Tramp napisao je na Tviteru da je riječ o “još jednoj prevari demokrata koje ništa ne rade”.

Predstavnički dom u decembru je glasao za opoziv Trampa, pod optužbom da je zloupotrijebio položaj tako što je odobrenu vojnu pomoć koristio kao sredstvo pritiska na Ukrajinu da otvori istragu protiv njegovog demokratskog protivnika Džoa Bajdena i da je opstruisao Kongres.

Poslije usvajanja rezolucije u Predstavničkom domu, proces opoziva predsednika, takozvano “suđenje”, se nastavlja u Senatu. Članovi donjeg doma su “tužioci”, Bijela kuća ima svoje pravne zastupnike, senatori su porotnici, a procesom predsjedava predsjedavajući Vrhovnog suda Džon Roberts.

Predsjednik može biti razriješen dužnosti ako za to glasa dvije trećine senatora, što je malo vjerovatno jer trenutnu većinu u Senatu imaju republikanci.

Pravila suđenja u Senatu takođe određuje većina senatora.

Predsjedavajuća Predstavičkog doma Nensi Pelosi je više od mjesec dana odlagala slanje rezolucije o opozivu u Senat kako bi izvršila pritisak na lidera republikanca Miča Mekonela da na suđenje pozove svjedoke – što je on ranije nagovijestio da možda neće učiniti.

O tome da li će na suđenju u Senatu biti svjedoka, odlučuje se glasanjem u Senatu, a potrebna je prosta većina od 51 glasa.

Kao potencijalni svjedok pominje se i bivši savjetnik predsjednika za nacionalnu bezbjednost Džon Bolton, koji je rekao da bi se odazvao obavezujućem pozivu za svjedočenje. Ipak, predsjednik Tramp je nagovijestio da bi mogao da iskoristi svoja ovlašćenja i spriječi Boltona da svjedoči.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Techno Pop
Gost
Techno Pop

Drži se Donalde Srbendo, da ne bude litije da se organizuju po Americi. 😉

Kirbi
Gost
Kirbi

Ovoga vole srbi i albanci…neka mu je bog u pomoc!

Gradjanski
Gost
Gradjanski

Imaju i pravo. Nece on naseg premijera onako da gura kao vrecu sram ga bilo.

Joo
Gost
Joo

Isto kako je u Kongresu Demokratska vecina glasala za sudjenje u vezi opoziva…..tako ce u Senatu Republikanska vecina da glasa protiv….i kao i obicno nakon potrosenih par stotina miliona poreznih dolara…..rezultat kao i na pocetku…..nista……

Send this to a friend