Planeta

Protesti u Rio de Žaneiru nakon što je policija ubila djevojčicu

Foto: Twitter

Građani Rio de Žaneira masovno su izašli na proteste nakon što je policija ubila osmogodišnju djevojčicu tokom obračuna sa lokalnim bandama.

Agata Vitoria Zalez Feliks bila je sa majkom u kombiju kada je upucana u leđa u siromašnom kraju u petak.

Građani su rekli da je policija ciljala motociklistu kada je pogodila dijete. Policija je u saopštenju preuzela odgovornost za napad.

U ovakvim napadima u Rio de Ženeiru je od januara do avgusta stradalo 1.249 je osoba, što je rekordan broj.

Agata je peto dijete koje je stradalo u nasilju ove godine, a da je policija preuzela odgovornost.

Kritičari kažu da je oštar pristup guvernera Vilsona Vicela, koji je na funkciju došao u januaru, uzrok sve većeg broja žrtava u najsiromašnijim oblastima grada – favelama. Mnoge od njih kontrolišu moćne narko bande.

Agata se vraćala kući sa majkom u petak uveče kombijem kada je pogođena u leđa u Alemau, jednoj od najvećih favela u Riu. Prebačena je u bolnicu, ali je preminula.

Policija je u saopštenju navela da su odgovarali na napad kriminalaca, što je dovelo do sukoba.

Ali porodica stradale djevojčice to poriče i navodi da je meta bio motociklista koji je prolazio blizu kada je ona pogođena i da u tom trenutku nije bilo pucnjave.

„Muškarac je dolazio motorom i policija ga je zaustavljala. Nije stao i otišao je, bio je nenaoružan, a policija je pucala. Nije bilo sukoba, samo je policija pucala”, rekao je djevojčicin ujak Elias lokalnim medijima.

„Oni (zvaničnici) će reći da je dijete stradalo u sukobu. Kom sukobu? Da li je moja unuka bila naoružana?”, rekao je djevojčicin djed Ailton.

Još jedna smrt za statistiku

Još jedna siromašna, crna porodica u žalosti u Riju; još jedan mlad, nevin život izgubljen u tragediji koja u gradskim favelama ne štedi gotovo nikoga. I, nažalost, nema znaka da će to išta promijeniti.

Guverner Vicel je obećao da će se protiv nasilja boriti nasiljem, politika koja je isprobana u prošlosti i uglavnom nije uspjela u postizanju trajnih rezultata. Kako sve više ljudi strada on insistira na tome da je na pravom putu i, van najsiromašnijih kvartova, mnogi to vide kao cijenu koja mora da se plati kako bi se kriminal smanjio.

U favelama je očigledno drugačija priča. Kada sam posjetio Alemao da izvještavam o još jednoj smrti za koje je kriva policija stanovnici su bili gotovo jednoglasni kada su mi ko je izvor nasilja.

Agatino nasmijano lice bilo je na naslovnim stranama mnogih novina u Riju. Ali kao što je njen djed rekao, ona će vjerovatno postati samo dio statistike. Možda najgore, šanse da porodica dođe do pravde je ravna nuli.

Hiljade stanovnika protestovalo je u subotu, a neki su nosili transparente na kojima je pisalo „Živite u uslovima favele” i „Prestanite da nas ubijate”. Neki protesti održani su u nedjelju nekoliko sati prije Agatine sahrane.

Učesnici kampanja, političari i korisnici društvenih mreža osuđuju guvernerovu politiku. Vicel nije komentarisao ovaj slučaj, ali je njegova kancelarija saopštila da „duboko žali” zbog njene smrti.

Vicel, konzervativni bivši sudija i marinac, sprovodi ono što mnogi nazivaju politikom sukoba, angažujući teško naoružane policajce, a čak i helikoptere sa snajperistima da se bori sa uličnim bandama i prenaseljenim favelama.

Prošle godine je rekao da će vlast „iskopati grobove”, kako bi sahranila kriminalce, ako je potrebno, i obećao „klanje” bilo kog naoružanog osumnjičenog.

Renta Zouza, opoziciona poslanica, koja vodi komisiju za ljudska prava u parlamentu Rija, rekla je za BBC: „Guverner je dao snagama bezbjednosti dozvolu da ubijaju… Država ne može da postupa kao terorista.”

Ranije ove godine ona je pozvala Ujedinjine nacije da istraže policijske operacije, a ovog mjeseca šef UN-a za ljudska prava Majkl Bačelet izrazio je zabrinutost zbog porasta broja ubistava za koje je odgovorna policija.

Vicel – koji je izjavio da planira da se kandiduje za predsjednika – često je navodio pad broja ubistava i drugih zločina kao dokaz da njegove mjere djeluju. Ali stručnjaci kažu da nije jasno da li je to direktan rezultat njegovog pristupa.

Desničarski predsjednik Žair Bolsonaro, koji takođe brani upotrebu sile, nekoliko puta je izjavio da je „dobar kriminalac – mrtav kriminalac”. Vicel i on podržavaju promjene zakonodavstva koje predviđaju zaštitu oficira krivičnog gonjenja ukoliko ubiju osumnjičene.

Prošlog mjeseca Bolsonaro je rekao da će kriminalci „umrijeti na ulici kao bubašvabe” ako zaista dođe do promjena za koje se zalaže.

Send this to a friend