Planeta

Staložena debata Haris-Pens s fokusom na pandemiju

Potpredsjednik SAD, republikanac Majk Pens i demokratska senatorka Kamala Haris održali su učtiv ton u potpredsjedničkoj debati 7. oktobra, dok su smireno raspravljali o nizu tema, od odgovora na pandemiju COVID-19 i zdravstvene zaštite do ekonomije i spoljne politike, izbjegavajući haos debate predsjedničkih kandidata od 29. septembra.

Debata Pensa i Haris – bez prozivanja i stalnog upadanja – bila je u opštoj suprotnosti u odnosu na prošlonedjeljnu kada su predsjednik SAD Donald Tramp i bivši potpredsjednik Džo Bajden često govorili jedan preko drugo.

Potpredsjednički kandidati bili su uglavnom srdačni, rijetko su upadali jedno drugom u riječ i potpuno su se uzdržali od međusobnog prozivanja. Ipak, moderatorka Suzan Pejdžiz lista Ju-Es-Ej tudej (USA Today) često je morala da opominje Pensa da govori duže od dodijeljenog vremena.

Rasprava je otvorena pitanjem o odgovoru Trampove administracije na pandemiju, koju je Pens branio, a Haris oštro kritikovala.

“Američki narod je bio svjedok najvećeg neuspjeha bilo koje predsjedničke administracije u istoriji naše zemlje”, rekla je Haris.

Pandemija je odnijela više od 211.000 života u SAD, dok je zaraženo više od 7,5 miliona ljudi. Takođe je izazvala nagli rast nezaposlenosti zbog zatvaranja preduzeća i mjera ograničenja uvedenih kako bi se spriječilo širenje virusa.

Pens je branio napore Trampove administracije u borbi protiv bolesti, navodeći Trampovu odluku krajem januara da ograniči putovanja iz epicentra pandemije u Kini po savjetu medicinske zajednice.

“Želim da američki narod zna da je predsjednik Donald Tramp od prvog dana na prvo mjesto stavio zdravlje Amerike”, rekao je on.

Tramp, koji je poslije debate na Tviteru (Twitter) objavio “Majk Pens je odneo VELIKU POBJEDU”, i dalje se oporavlja od infekcije korona virusom, od kojeg su se takođe zarazili mnogi članovi njegovog osoblja, njegova supruga i drugi vladini zvaničnici. On je prethodno 7. oktobra objavio video snimak u kojem kaže da se osjeća dobro i za to je pripisao zasluge tretmanu eksperimentalnim lijekom.

Pens se suočio sa znatnim pritiskom da da podstrek Trampovoj posustaloj kampanji, koja je pretrpjela udarac kada mu je dijagnostifikovana infekcija korona virusa. Tramp zaostaje za Bajdenom u većini anketa.

Na sceni debate bilo je vidljivo kako je pandemija promijenila živote – kandidati su bili na udaljenosti od oko 3,6 metara razdvojeni panelima od pleksiglasa.

Među pitanjima koja je Haris pokrenula mimo pandemije bili su pokušaji Trampove administracije da poništi Zakon o dostupnoj zdravstvenoj zaštiti (Obamaker) i izvještaj da je Tramp kao predsjednik platio daleko manje za porez na prihod od većine Amerikanaca.

Ona je napala Trampovu spoljnu politiku, optuživši ga da je okrenuo od saveznika i prihvatio diktatore širom svijeta.

Pens je tvrdio da će Bajden povećati porez Amerikancima i prihvatiti Zeleni novi dogovor, ogroman ekološki predlog koji podržavaju liberalne demokrate, rekavši da “ubija radna mjesta”. Bajden je, međutim, odbacio obje te pozicije, a Haris je rekla da on neće povećati porez nijednom Amerikancu koji zarađuje manje od 400.000 dolara godišnje.

Po pitanju spoljne politike Pens je kao uspjehe naveo Trampovu odluku da pokrene vojsku SAD da uništi kalifat takozvane Islamske države i ubije lidera te ekstremističke grupe Abu Bakra al-Bagdadija.

Rasprava se međutim redovno vraćala na pandemiju, uključujući razvoj potencijalne vakcine, pri čemu je Haris naglasila da bi vjerovala samo naučnicima.

“Ako nam ljekari kažu da treba da je primimo, biću prva u redu, apsolutno”, rekla je ona. “Ako nam Donald Tramp kaže da je uzmemo, ja neću”, rekla je ona kao kritiku prethodnog Trampovog promovisanja nedokazanih tretmana.

Pens je rekao da je njeno “kontinuirano potkopavanje povjerenja u vakcinu nesavjesno”, dodajući: “Samo vas molim da prestanete da se igrate politike sa životima ljudi”. On je obećavao vakcinu do kraja godine.

Potpredsjedničke debate obično ne privlače mnogo pažnje, ali starosno doba je faktor na izborima 2020. godine. Pejdž je primijetila da Pens (61) i Haris (55) moraju biti spremniji od svih ranijih kandidata za potpredsjednika da preuzmu funkciju predsjednika s obzirom na Trampove i Bajdenove godine – 74, odnosno 77. Bez obzira ko pobijedi, SAD će u naredne četiri godine imati svog najstarijeg predsjednika.

Debata 7. oktobra je bila jedina zakazana između Haris, ćerke imigranata – njen otaca je s Jamajke a majke iz Indije – i Pensa, evangelističkog hrišćanina i bivšeg guvernera Indijane koji je čvrsto branio Trampa tokom njegovog mandata predsjednika.

Send this to a friend