Planeta

Tviter protiv teoretičara zavjera

Ilustracija

Krajnje desna neformalna grupa Kjuanon (QAnon), protiv koje je Tviter (Twiiter) uveo mjere zabrane i ograničenje pristupa njenim sadržajima, teorijama zavjera kako Amerikom vladaju pedofili i “duboka država”, iz mračnih kutaka interneta probila se do istaknutih pristalica, pa i pojedinih kandidata za Kongres, pišu svjetski mediji.

Hiljade naloga

Tviter je objavio suzbijanje Kjuanona, krajnje desne grupe koja širi teorije zavjere s uvjerenjem da postoji tajni plan “duboke države” protiv predsjednika SAD Donalda Trampa (Trump), uz obrazloženje društvene mreže da postoji rizik da širenje dezinformacija dovede do štete u stvarnom životu, piše Fajnenšl tajms (The Financial Times).

Društvena mreža navela je u utorak, 21. jula, da će od ove nedjelje nastojati da smanji dostupnost sadržaja i naloga povezanih s grupom, blokiranjem linkova i trajnom suspenzijom svih naloga koji prenose Kjuanon narative koji krše propise o zabrani uznemiravanja na platformi.

Odluka Tvitera je uslijedila u vrijeme kada se kompanije društvenih medija suočavaju s pritiskom da suzbiju lažne vijesti i dezinformacije uoči predsjedničkih izbora u SAD, dok, kako ukazuje britanski list, teorije zavjere koje su nekad smatrane marginalnim dobijaju sve veći zamah, uz povremenu podršku i samog američkog predsjednika.

U akciji protiv Kjunanon, Tviter je uklonio više od 7.000 naloga, dok će oko 150.000 naloga biti sakriveno za trendove i pretrage na toj platformi, ukazuje agencija Frans pres (Agence France-Presse), dodajući da je FBI, prema američkim medijima, ranije tu neformalnu grupu identifikovao kao potencijalnu domaću terorističku prijetnju.

Članovi grupe vjeruju, bez vjerodostojnih dokaza, da Sjedinjenim Američkim Državama decenijama vlada kriminalna organizacija koju opisuju kao globalnu elitu koje se klanja Satani, uključujući holivudske zvijezde i “duboku državu”.

Krajne desna grupa je takođe uvjerena da postoji zavjera protiv Trampa i njeni članovi su agresivno napadali njegove političke protivnike na društvenim mrežama, dodaje AFP i ukazuje da su sljedbenici Kjuanona uključeni i u proteste protiv mjera za suzbijanje širenja korona virusa, posebno protiv zatvaranja i zaštitnih maski za lice.

Koordinisani napadi

Jedna od poslednjih žrtvi Kjuanona bila je manekenka i autorka knjige recepata Krisi Tigen (Chrissy Teigen) koja je zaprijetila napuštanjem Tvitera i njenih 13 miliona sljedbenike na toj platformi, pošto su je prošle nedjelje sledbenici grupe zasuli lažnim tvrdnjama i prijetnjama, piše Vašington post (The Washington Post).

Tviter je za Vašington post naveo da mjera protiv Kjunanona nije direktno motivisana slučajem Tigen, već sve snažnijim trendom njegovih članova u koordinisanom zlostavljanju ljudi.

Tigen je podržala mjeru, poručivši ljudima koji su Tviterov potez nazvali “cenzurom” da uznemiravanje nije sloboda govora. “Nemate ‘pravo’ da koordinisano napadate i iznosite prijetnje smrću. Nije ‘mišljenje’ kada se ljudi nazivaju pedofilima koji siluju i jedu djecu”, navela je Tigen, koju, kako ukazuje Post, pripadnici Kjuanona napadaju lažnim tvrdnjama da je povezana s Džefrijem Epstinom (Jeffrey Epstein), koji se ubio u zatvoru pošto je optužen za seksualne zločine.

Tviter je posljednji internet gigant koji je bio primoran da se obračuna sa, kako ističe Vašington post, bizarnom, ali sve većem grupom koju su podržali i neki republikanski kandidati. Prije dvije godine forum Redit (Reddit) je zabranio podforume Kjuanona zbog “podsticanja nasilja”, dok je Fejsbuk (Facebook) u maju saopštio da je uklonio neke Kjuanon stranice.

Agresivni Tviter

Tviter je prva društvena mreža koja je preduzela obuhvatnu mjeru za uklanjanje sadržaja povezanog s Kjuanonom, koji je takođe sve popularniji i na Fejsbuku i Jutjubu (Youtube), piše Njujork tajms (The New York Times).

Fejsbuk priprema slične korake da ograniči dostupnost Kjuanon sadržaja, rekla su za Njujork tajms dva izvora iz te kompanije, dodajući da je Fejsbuk bio u koordinaciji s Tviterom i dugim društvenim medijima s planovima da se mjere objave sljedećeg mjeseca.

Otkad je postao arena za dezinformacije tokom predsjedničkih izbora u SAD 2016, Tviter je počeo da suzbija sadržaje koji šire lažne informacije, a, kako navodi američki list, posle godina uzdržavanja od moderacije sadržaja poslednjih mjeseci je i agresivno reagovao da zaustavi poplavu zlostavljanja i uznemiravanja na svojoj platformi.

U maju je počeo da stavlja oznake na neke Trampove tvitove, uz obrazloženje da su sadržali ‘lažne informacije’ ili da su ‘promovisali nasilje’, piše Njujork tajms i ukazuje da su agresivne mjere dovele Tviter u sukob s Trampom koji je rekao da Tviter nepravično ućutkuje konzervativne glasove i pozvao regulatore da uvedu mjere protiv platforme.

Dok je zabrana Kjuanona pozdravljena u mnogim krugovima, neki konzervativci su rekli da je potez Tvitera još jedan pokazatelj da ta kompanija nepravedno sprovodi svoja pravila protiv Trampovih pristalica, ukazuje Njujork tajms, dodajući da je politička pažnja zadala glavobolje Tviteru, poslije hakerskog napada prošle nedjelje kojim su kompromitovani nalozi političara iz Demokratske partije, uključujući bivšeg potpredsjednika Džoa Bajdena (Joe Biden) i bivšeg predsjednika Baraka Obame (Barack).

Od mračnih kutaka interneta do mejnstrima

Sljedbenici Kjuanona prihvataju različita vjerovanja s centralnim principom da “kabala pedofila” kontroliše veći dio “duboke države” u SAD i da radi na podrivanju predsjednika Trampa uz pomoć medija i drugih mračnih sila, ističe Volstrit džurnal (The Wall Street Journal).

Ta teorija je, navodi list, počela s postovima koje je na internet forumu Forčen (4chan) navodno pisao visokorangirani obavještajni zvaničnik s nadimkom Kju (Q).

Pretečom Kjuanona, ukazuje list, smatra se teorija zavjere “picagejt” (pizzagate) iz vremena predsjedničkih izbora 2016. kada su širene tvrdnje da su kandidatkinja demokrata Hilari Klinton (Hilary Clinton) i drugi zvaničnici demokrata iz podruma jedne picerije u Vašingtonu vodili bandu za seks-trefiking djece.

Krajem 2016. je uhapšen čovjek koji je naoružan upao u tu piceriju podstaknut tvrdnjama o picagejtu i u potonjim godinama su, navodi Volstrit džurnal, pristalice Kjuanona sporadično povezivane sa planiranjem i vršenjem nasilja.

Iako se brojna predviđanja pripadnika te grupe nikada nisu ostvarila, ona buja na društvenim platformama i pridobija istaknute sljedbenike, poput bivšeg Trampovog savjetnika za nacionalnu bezbjednost Majkla Flina (Michael Flynn) koji je objavio video snimak sa sloganima Kjuanona, dok su Tramp i članovi njegove porodice više puta retvitovali postove s popularnih Kjuanon naloga.

Kjuanaon je počeo da izlazi iz mračnih kutaka interneta i da ulazi u mejnstrim, dok je izopačeni pogled na svijet doveo i do posljedica u realnom svijetu, ističe američki Nešnal pablik rejdio (National Public Radio NPR).

Čovek u Arizoni se u februaru izjasnio krivim po optužbi za terorističku prijetnju, pošto je rekao da je bio motivisan Kjuanonom kada je oklopnim vozilom napravljenim u garaži blokirao most blizu Huverove brane, navodi NPR.

Isto tako, čovjek optužen za ubistvo njujorškog mafijaškog bosa rekao je da je izveo nasilno djelo poslije praćenja protrampovskih internet postova o tome kako se predsjednik bori protiv ‘kabale liberalnih elita’.

Kjuanon ima i istaknute pristalice poput glumice Rozane Bar (Roseanne Barr) i bivše bejzbol zvijezda Kurta Šilinga (Curt Schilling), ali i političara iz Republikanske partije, ističe NPR, ukazujući da, prema lijevo orijentisanoj organizaciji Mediji su važni za Ameriku (Media Matter for America), 23 sadašnjih i bivših republikanskih kandidata za Kongres na izborima u novembru pokazuje otvorenost za Kjuanon.

Alis Marvik (Alice Marwik), profesorka s Univerziteta Sjeverne Karoline koja proučava dezinformacije, rekla je da je Tviter odgovorno postupio protiv Kjuanona, ali i predviđa da će sledbenici tog pokreta preći na druge platforme, ne samo Fejsbuka ili Jutjub, već na svoje sajtove i forume, ukazujući da su “veoma dobri u prilagođavanju na promjene na društvenim platformama”.

Send this to a friend