Planeta

Velika većina Amerikanaca smatra da im je demokratija u opasnosti

Foto: Twitter

Skoro tri četvrtine američkih glasača tvrdi da je demokratija pod prijetnjom u svijetlu smrtonosnog napada rulje na američki Kapitol, pokazalo je novo istraživanje Univerziteta Kvinipek.

Anketa registrovanih američkih glasača na nacionalnom nivou objavljena u ponedjeljak otkrila je da veliki broj republikanskih i demokratskih glasača vjeruje da je demokratija pod prijetnjom, i to 77 i 76 odsto njih, dok su nezavisni bili nešto manje skloni da se saglase sa tim – 70 odsto njih.

Većina glasača, 56 odsto, izjavila je da smatra američkog predsjednika Donalda Trampa odgovornim za juriš na američki Kapitol prošle nedjelje, dok je 42 odsto reklo da ga ne smatra odgovornim.

Tramp je pozvao hiljade svojih pristalica da krenu ka Kapitolu tokom skupa 6. januara u blizini Bijele kuće gdje je, kao i tokom prethodnih nedjelja, iznio neosnovane optužbe da je prevaren u nastojanju da bude reizabran.

Opoziv Trampa i izborna prevara

Nakon što su njegove pristalice upale na Kapitol, Tramp im je na Twitteru poručio da “ostanu mirni” i da “podrže našu policiju i policiju Kapitola”, ali im je u video snimku rekao: “Volim vas, veoma ste posebni”.

Većina glasača, 52 prema 45 odsto, rekla je da Trampa treba ukloniti s funkcije prije nego što napusti Bijelu kuću 20. januara.

Međutim, razvrstani po strankama, velika većina republikanaca, 87 odsto, smatra da Trump ne bi trebalo da bude smijenjen sa funkcije, dok ogromna većina demokrata, 89 odsto, vjeruje da treba.

Nezavisni su bili ravnomjerno podijeljeni, sa 55 odsto njih koji su se zalagali za smjenjivanje i 43 odsto koji se tome protive.

Birači su takođe stranački podijeljeni po pitanju toga da li je na predsjedničkim izborima 2020. godine bilo rasprostranjenih prevara sa biračima, kao što je Tramp tvrdio. Republikanci su rekli da je bilo široko rasprostranjene prevare birača – 73 prema 21 odsto, dok među demokratama 93 odsto smatra da nije bilo, a pet odsto da je bilo prevare.

Nezavisnih 60 odsto prema do 30 smatra da je došlo do široke prevare birača.

Juriš na Kapitol

Birači su bili podijeljeni i oko toga da li smatraju da je juriš na Kapitol pokušaj puča.

Njih 47 smatra da je to pokušaj puča, 43 odsto da nije, a 10 odsto nije sigurno.

U nekoliko pitanja, glasači su bili gotovo jedinstveni, uključujući i stav da bi pojedinci koji su upali na Kapitol trebali da odgovaraju, s čim se saglasilo 91 odsto ispitanika.

Birači su se takođe široko složili, 81 odsto prema 12, da je ekstremizam veliki problem u Sjedinjenim Državama.

“Ne postoji ambivalentnost o tome kako se ponašati prema rulji koja je probila Kapitol, a republikanci i demokrate imaju gotovo isti nivo uzbunjenosti zbog ekstremizma koji je stvorio zabrinjavajuće uporište”, rekao je istraživač ankete Univerziteta Kvinipak Tim Maloj u saopštenju za štampu.

Osvrćući se na vođstvo novoizabranog predsjednika Džoa Bajdena, samo 31 odsto glasača vjeruje da će Bajden moći da ujedini zemlju, dok je 56 odsto reklo da očekuje da će partijske podjele ostati iste kao i sada.

Njih 40 odsto je reklo da nije sigurno.

Anketa je obuhvatila 1.239 registrovanih birača širom zemlje od 7. do 10. januara.

Send this to a friend