Region

Da li je Gana povukla priznanje Kosova?

Ministarstvo inostranih poslova Kosovo tvrdi da je kosovsku nezavisnost priznalo 116 država članica Ujedinjenih nacija. Ta brojka se nalazi i na veb stranici Ministarstva.

Na listi država koje su priznale Kosovo je i Gana, koja je, kako je za agenciju AFP u utorak potvrdio zamenik ministra vanjskih poslova Charles Owiredu, odlučila da povuče priznanje. Tu je i ostalih 13 država za koje šef srpske diplomatije Ivica Dačić tvrdi da su povukle priznanje kao što su Burundi, Lesoto, Sao Tome i Principe, Surinam, Liberija, Papua Nova Gvineja, Komonvelt Dominika, Grenada, Gvineja Bisao, Unija Komora, Solomonska ostrva, Madagaskar i Palau.

Isto Ministarstvo je Radiju Slobodna Evropa (RSE) dostavilo kopije diplomatskih nota kojima one obaveštavaju Ministarstvo o svojoj odluci.

U Ministarstvu spoljnih poslova Kosova kažu da o odluci Gane nisu zvanično obaviješteni, kao ni o prethodnim povlačenjima.

Slučaj Gane

Jetljir Zuberaj, šef kabineta odlazećeg šefa diplomatije, je u ponedeljak za RSE rekao da je vest da je Gana povukla priznanje nezavisnosti Kosova „još jedna lažna vest i nastavak prljave kampanje Ivice Dačića na čemu ne vredi gubiti vreme“.

U demantiju Ministarstva od 12. novembra naglašava se da je Kosovo priznalo 116 država članica UN-a, da to Ministarstvo ima regularne kontakte sa ambasadama Gane u različitim centrima širom sveta i da ni jedna od njih nema nikakve informacije o tvrdnjama srpskog ministra.

Ministarstvo takođe kritikuje medije što prenose “neistine koje serviraju srpske institucije putem lažnih vijesti”.

Uloga Rusije

O ulozi Rusije u kampanji Srbije za povlačenje priznanja Kosova RSE je pisao u julu 2019. na osnovu sporazuma o saradnji koja je Rusija potpisivala sa različitim državama prije nego što bi one dostavile srpskim organima notu o povlačenju priznanja.

Gzim Visoka, profesor sa Univerziteta Dublin City u Irskoj smatra da je povlačenje priznanja politička činjenica u svjetskoj politici koja ostaje kontroverzno pitanje usljed nedostatka zakonskih i institucionalnih regulatornih mehanizama.

Sumnje na podmićivanje

Ministarstvo spoljnih poslova Kosova inače je u avgustu optužilo Vladu Srbije da nudi mito u zamjenu za povlačenje priznanja Kosova, nakon pisanja centralnoafričkog portala o aferi u koju su upletene ministarka spoljnih poslova Centralnoafričke Republike (CAR) Silvi Baipo Temon i „specijalni savetnik ministra spoljnih poslova Srbije“.

Kako je taj portal naveo, sredinom jula 2019. godine u Parizu izvjesni Vladimir sastao se sa ministarkom spoljnih poslova Centralnoafričke Republike Silvi Baipo Temon i tom prilikom joj “nudio 200 miliona centralnoafričkih franaka (350.000 eura) u zamjenu za notu o povlačenju priznanja Kosova”. Ministarstvo spoljnih poslova Kosova označilo je Vladimira Cizelja, specijalnog savjetnika srpskog šefa diplomatije Ivice Dačića.

Naime, kosovske vlasti sumnjaju u autentičnost ne samo note Centralnoafričke Republike o povlačenju priznanja Kosova, već i svih prethodnih i tvrde da je riječ o falsifikovanom dokumentima, u čemu je, kako navode, učestvovao upravo Vladimir Cizelj.

 

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
VOJO
Gost
VOJO

“POŠTENI” albanci nikome ne vjeruju…

mujo džeger
Gost
mujo džeger

dobiješ 5ooo autmata i ručnih raketnih bacača plus nekoliko desetina borbenih vozila i višecijevnih raketaša i eto povlačenja priznanja, toga bar srbiji nenedostaje

BPjeMediteran
Gost
BPjeMediteran

Neko nema ni to

ElPatron
Gost
ElPatron

Bolje išta no ništa, mamlaze 🤣🤣🤣🤣

Vukso
Gost
Vukso

A izvinite sto je ovo za nas bitno… ne razumijem je li nam MILO ili nije

Send this to a friend