Radovi su, u organizaciji Opštine Višegrad i uz finansijsku podršku turske vlade, privedeni kraju, ali “na Drini ćuprija” poznata po romanu nobelovca Ive Andrića, još nije spremna za građane i turiste.

Srebrenka Golić, ministarka za prostorno uređenje i građevinarstvo Republike Srpske kaže da do 31. maja Opština Višegrad i Turska razvojna agencija TIKA treba da Ministarstvu za prostorno uređenje i građevinarstvo Republike Srpske dostave elaborat i projekat stanja do sada urađenih radova.

“Takođe, trebalo bi da dostave i građevinske dnevnike i izveštaje nadzornih organa, kako bi tehnička komisija mogla da izađe na lice mesta i uradi ateste, uzme uzorke materijala koji su ugrađeni u most”, dodala je ona.

Golićeva je istakla da je građevinska dozvola za radove na mostu od resornog ministarstva izdata izvođaču radova, opštini Višegrad 2010. godine, poslije čega se u radove uključila i Turska razvojna agencija TIKA.

“Nakon izdavanja građevinske dozvole, Ministarstvu je trebalo da bude dostavljen izvođački projekat i da bude imenovan Nadzorni odbor koji će pratiti radove, što nikad nije učinjeno. Tokom 2014. godine TIKA je imenovala firmu ERBU za izvođače radova i oni su počeli da rade bez nadzora, licenci i potrebnog broja inženjera, pa su im inspekcijski organi zabranili izvođenje radova. Ministarstvo im je tada izašlo u susret pomažući da registruju poslovnu jedinicu i zaposle određen broj stručnih ljudi, tako da su radovi mogli nesmetano da počnu”, naglasila je ona.

Načelnik višegradske opštine Mladen Đurević naveo je propuste koji su napravljeni prilikom poslednje rekonstrukcije mosta.

“Rasveta oko mosta nije postavljena na adekvatan način, na samoj ćupriji i ne radi, od kada su izvođači napustili gradilište. Problem je i odizanje korita reke Drine, čime je smanjena propusna moć lukova. Kamen koji je postavljen na gazištu mosta već se raspada, a trebalo je da bude postavljena kaldrma”, navodi on.

Most više puta saniran

Most Mehmed-paše Sokolovića za četiri i po vijeka, više puta je razaran i obnavljan. Prvo zabilježeno oštećenje mosta bilo je rušenje jednog svoda u srednjem vijeku. Pri povlačenju Austrijanaca 1914. godine razoreno je jedno okno, a sljedeće godine srpska vojska prilikom napuštanja Višegrada razorila je još jedno. U oktobru 1943. godine Njemci su miniranjem razorili četiri stuba sa okolnim svodovima. Detaljna rekonstrukcija mosta izvršena je u periodu od 1949. do 1952. godine.