Region

Europoslanici: EU da otvori pristupne pregovore sa Skopljem i Tiranom

Ilustracija

Evropski parlament traži od Savjeta da otvori pregovore o članstvu u EU sa Albanijom i Sjevernom Makedonijom, posebno u geostrateškom kontekstu rata u Ukrajini.

U dva danas usvojena izvještaja, u kojima se ojcenjuje napredak Sjeverne Makedonije i Albanije na putu ka članstvu u EU, Parlament traži od Savjeta da zvanično počne pristupne pregovore sa tim zemljama, ukazujući na geostrateški kontekst odnosa sa Rusijom i njenu agresiju na Ukrajinu.

Kako se navodi u saopštenju EP, evroposlanici pozivaju EU da kritički procijeni „istorijski značajne bezbjednosne implikacije“ takve odluke po stabilnost i jedinstvo evropskog kontinenta i Zapadnog Balkana.

Iako su obje zemlje ispunile uslove koje je postavio Evropski savjet i postigle trajne rezultate, Savjet im nije otvorio pregovore o članstvu, naveli su u izvještajima poslanici EP, dodajući da je to narušilo stav javnosti prema EU i predstavlja ozbiljnu opasnost za politiku proširenja u cjelini.

Evroposlanici takođe ohrabruju Bugarsku i Sjevernu Makedoniju da spor oko kulturno-istorijskih pitanja rješavaju odvojeno od pristupnog procesa Sjeverne Makedonije.

U izvještaju o Albaniji pohvaljena je strateška orijentacija i nepokolebljiva posvećenost te zemlje evrointegracijama i izražena jasna podrška njenoj demokratskoj transformaciji i težnji za članstvom u EU.

Evroposlanici traže od Albanije da očuva i pojača napore da još efikasnije reformiše pravosuđe, jača demokratiju, vladavinu prava i ekonomiju.

Takođe, Albanija treba da osnaži civilno društvo, bori se protiv korupcije i organizovanog kriminala, obezbijedi slobodu medija i garantuje zaštitu manjinskih prava, uključujući LGBTQI zajednice.

Izvjestiteljka EP za Albaniju Izabel Santuš rekla je da ta zemlja nastavlja fundamentalne reforme i ispunjava sve uslove za početak pregovora o članstvu.

“Jedino ispravno je da Savjet konačno otvori pregovore sa Albanijom koji već dugo kasne, ne samo zbog suočavanja sa rastućim geostrateškim izazovima”, rekla je Santuš.

Izveštaj o Albaniji usvojen je sa 519 glasova za, 52 protiv i 28 uzdržanih.

Istovremeno je EP pohvalio kontinuirane napore Sjeverne Makedonije da ojača vladavinu prava, nezavisnost pravosuđa i manjinska prava, reformiše javnu administraciju, konsoliduje slobodu medija, kao i u borbi protiv korupcije i organizovanog kriminala.

U izvještaju se ukazuje i na opasnost od povećanja ekonomske i energetske zavisnosti od Kine i Rusije i upozorava da zavisnost od kineskih investicionih zajmova pojačava ranjivost regiona.

Izvjestilac za Sjevernu Makedoniju Ilhan Kjučuk (Obnovimo) rekao je da je ta zemlja pokazala najbolji rezultat u demokratskoj tranziciji na Zapadnom Balkanu i da se potpuno uskladila sa spoljnom politikom EU oko ruske agresije na Ukrajinu.

“Pozdravljam pozitivno angažovanje na rješavanju bilateralnih pitanja i pozivam Bugarsku i Sjevernu Makedoniju da što prije nađu obostrano prihvatljivo rješenje”, rekao je Kjučak.

Za izvještaj o Sjevernoj Makedoniji glasalo je 508 evroposlanika, 56 je bilo protiv a 35 uzdržano.

Send this to a friend