Region

Evropski parlament usvojio Rezoluciju o BiH

Foto: EPA

Evropski parlament usvojio je danas Izvještaj o Bosni i Hercegovini (BiH) u kojem je pozdravljena posvećenost napretku na putu ka Evropskoj uniji (EU), ali se zahtijeva sprovođenje reformi.

Poslanici u Izvještaju priznaju korake koje je BiH preduzela u rješavanju ključnih aspekata iz Mišljenja Evropske komisije o zahtjevu za članstvo u EU, podsjećajući da je efikasno funkcionisanje nezavisnih i odgovornih demokratskih institucija preduslov za napredak u integracionom procesu, uključujući dobijanje statusa kandidata.

Evropska komisija je u svom Mišljenju (Avis) pred BiH u maju 2019. godine postavila 14 prioritetnih uslova koje mora ispuniti prije početka pregovora o članstvu. Među prioritetima su i izmjene Izbornog zakona BiH, izmjene Ustava BiH kako bi se provela presuda Evropskog suda za ljudska prava u predmetu “Sejdić i Finci protiv BiH”.

U usvojenom Izvještaju o BiH ističe se da su reforme u sektorima demokratske funkcionalnosti, vladavine zakona i javne administracije od ključne važnosti, objavljeno je na sajtu Evropskog parlamenta.

Poslanici su pozvali Evropsko vijeće da nastavi sa podrškom evropske perspektive BiH uključujući “slanje pozitivne političke poruke odobrenja statusa kandidata”.

BiH je u februaru 2016. podnijela zahtjev za članstvo u EU i još nema status kandidata.

Evropski parlament je u Izvještaju izrazio snažnu podršku suverenitetu, teritorijalnom integritetu i nezavisnosti BiH, uz podsjećanje da put ka članstvu u EU zavisi od održivog mira, stabilnosti i značajnijeg pomirenja koje naglašava demokratski i multikulturološki karakter BiH.

Evropski parlament nije prihvatio amandmane hrvatskih parlamentaraca koji su insistirali da se u tekst Rezolucije na Izvještaj o napretku BiH u 2019. i 2020. godini uvrsti “konstitutivnost naroda u BiH”.

Izvještaj je usvojen sa 483 glasa “za”, 73 “protiv” i 133 uzdržana.

Član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Šefik Džaferović pozdravio je usvajanje Rezolucije te zahvalio izvjestiocu Evropskog parlamenta Paolu Rangelu koji je napravio kvalitetan tekst Izvještaja.

„Od najveće moguće važnosti su poruke evropskom putu BiH, u jako delikatnom trenutku kada je riječ o perspektivi proširenja Evropske unije (EU). Jako je dobro što je BiH dobila vjetar u leđa od Evropskog parlamenta za dalju realizaciju 14 prioriteta iz Mišljenja Evropske komisije“, ocijenio je Džaferović.

Džaferović je naglasio da bi nakon odbijanja Evropskog parlamenta da uvrsti amandmane zastupnika iz Hrvatske zvanični Zagreb trebao „dobro da se zamisli i da počne mijenjati politiku prema BiH“.

„Hrvatska i BiH trebaju da sarađuju, na principu međusobnog uvažavanja i bez paternalizma, a svaki pokušaj Zagreba da nameće rješenja BiH završiće neuspjehom i bespotrebnim srozavanjem ugleda Hrvatske“, rekao je Džaferović.

Ističe da bi ovo trebala biti jasna poruka i svima onima, koji pokušavaju iznuditi izmjene Izbornog zakona s ciljem dalje etno-teritorijalne podjele Bosne i Hercegovine, jer očigledno je da takav koncept nema podršku demokratske većine ni u Evropi ni u Bosni i Hercegovini.

„BiH treba da reformiše svoj Ustav i zakone na temelju presuda Evropskog suda za ljudska prava i preporuka Evropske komisije kako bi se otklonila diskriminacija i osigurala ravnopravnost svih građana u svakom dijelu zemlje“, zaključio je Džaferović.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Gost
Gost
Gost

Nema plana za proširenje u EU, to moraju znati lideri zapadnog Balkana, planirana je unija zemalja zapadnog Balkana kako to ostvariti imali smo Jugoslaviju koja se krvavo raspala, Srbija nikad ekonomski jača ne treba joj nikakva unija daleko bila unija moraš slabe zemlje da izvlačiš iz dugova a Hrvatska za sto godina će biti podijeljena između Austrije, Italije i Madjarske,… Više »

Nik
Gost
Nik

Da nije ovajsa marsa

Država samo
Gost
Država samo

Čuš “konstitutivnost naroda”. Kad će više ovi naši etnički nacionalisti raznih vrsta konačno shvatiti da je Evropa raskrstila sa etničkim nacionalizmom sa Hitlerom.

Send this to a friend