Region

Godišnjica smrti Karima Zaimovića: Mladić koji je stvorio svijet čuda

Kultni bosanskohercegovački pisac i idol mlade generacije devedesetih Karim Zaimović ubijen je na današnji dan, 1995. godine.

Pogođen je neprijateljskim gelerom u utorak, 1. augusta 1995. godine. Trinaest dana borio se za život, ali nažalost nije dobio tu bitku. Imao je samo 24 godine.

U jednoj od svojih priča objavljenih u čuvenoj zbirci Tajna džema od malina Karim je predvidio svoju smrt.

Neimenovana priča objavljena je posljednja u toj zbirci. Autor ih je pisao posebno za emisije Josif i njegova braća tokom 1993. i 1994. godine, koje su emitovane na radiju ZID.

Jedan dio priča iz ove zbirke, Karim je adaptirao u toku 1995. godine, ali ovu posljednju, prekinutu granatom, nikada nije završio i kao takva je uvrštena u zbirku. Još samo nekoliko mjeseci je bilo ostalo do zvaničnog kraja rata, a njegova mladost je nasilno prekinuta. Ipak, postigao je veliki uspjeh.

Rođen je 6. maja 1971. godine.

Od najranije mladosti, već sasvim drugačiji od svojih vršnjaka, intenzivno se bavio crtanjem i neumorno čitao, naročito književnu literaturu.

Nakon završetka sarajevske Prve gimnazije 1989. godine i odsluženja vojnog roka upisuje Akademiju likovnih umjetnosti, sa koje poslije nekoliko mjeseci prelazi na studije komparativne književnosti Filozofskog fakulteta u Sarajevu.

Već u tim godinama kod njega se razvija velika ljubav prema stripu, zahvaljujući kojoj izrasta u svestranog poznavaoca domaćeg i svjetskog stripa, tako da je napisao više vrijednih članaka kritika, osvrta i recenzija iz ove oblasti.

Veoma rano se počinje baviti novinarstvom (sa nepunih 15 godina sarađuje na Radio Sarajevu). Piše o filmu, stripu, likovnoj umjetnosti i kulturi uopšteno, u mnogim časopisima, nedjeljnim i dnevnim listovima (Naši dani, Lica, Vidici, Quorum, Kvadrat, Patak, Slobodna Dalmacija, Nedjeljna Dalmacija, Književna revija, Mladina, Start, Erasmus, Oslobođenje, Večernje novine, Avaz, Ven, Sineast, Fantom slobode, Dani). Bio je stalni saradnik Nezavisnog radija Zid, a u prijeratnom periodu povremeno je sarađivao na Trećem programu TV Sarajevo i programima Radio Sarajeva. Sve vrijeme rata proveo je u Sarajevu. Nakon demobilizacije iz Armije BiH, u magazinu Dani uređuje oblast kulture.

Sa Semezdinom Mehmedinovićem pokreće časopis za kulturu Fantom slobode u kom obavlja dužnost zamjenika glavnog urednika. Piše pripovijetke i scenarije. Ostala su mu u rukopisu, nedovršena, dva romana.

Umro je 13. augusta 1995. od posljedica ranjavanja – kao civilna žrtva jednog od mnogobrojnih granatiranja Sarajeva.

Godine 1996. osnovana je Fondacija Karim Zaimović radi očuvanja njegovog imena i djela. Nezavisni magazin Dani iz Sarajeva, Radio Zid iz Sarajeva, Nezavisna unija profesionalnih novinara iz Sarajeva, izdavačka kuća SAF iz Celja, te porodica Zaimović osnovali su Fondaciju u svrhu stipendiranja studenata sa izrazitim talentom iz oblasti kulture, umjetnosti, književnosti i novinarstva, kao i pružanja pomoći mladim talentima.

U Sarajevskom ratnom teatru predstavljene su njegove priče u režiji Selme Spahić i od premijere je to jedna od najgledanijih predstava tog pozorišta.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Podgorica
Gost
Podgorica

Jedna od najimpresivnijih knjiga koje sam procitao.

nemamima
Gost
nemamima

više je vrijedio ovaj čovjek nego izatbegović, tuđman i milošević zajedno.

Budimo realni
Gost
Budimo realni

A ko nije vrijedio vise od pomenute trojke?!

Radusin
Gost
Radusin

Potrudiću se da nabavim i pročitam, njegove knjige.Sudeći po ovme što pročith o njemu, mogu samo reći: Imao se rašta i roditi!

Mickelie
Gost
Mickelie

Nađi online Tajna džema od malina.
Pozdrav

LJUTA
Gost
LJUTA

Neka zahvali Aliji Izedbegovicu Srbinu za kratak zivot….

Moje ime
Gost
Moje ime

Strasan talenat. Imam njegovu knjigu i volim je.
Posebno pricu o vampiru iz Sarajeva

Send this to a friend