Region

Hag nadzorom razgovora kažnjava Mladića za nedozvoljeno TV uključenje

Mladić

Sekretar međunarodnog suda u Hagu naredio je danas da telefonski razgovori genererala Ratka Mladića budu nadzirani u sljedećih mjesec dana, zato što se on jutros bez odobrenja uključio u jutarnji program beogradske televizije Hepi.

Nalogom sekretara Olufemi Elijasa, koji je sud objavio kasno popodne, upravi pritvora u Sheveningenu nalaže se i da preslušaju telefonske razgovore koje je Mladić vodio u proteklih sedam dana, uključujući i jutrošnji.

<<<Marić se ruga javnosti: U jutarnji program uključio ratnog zločinca Mladića iz Haga<<<

<<<Hag istražuje kako se Mladić uključio u Jutarnji program TV Happy<<<

Pored slušanja Mladićevih razgovora, sekretar Elijas je danas naredio i da budu sačinjeni pisani sažeci tih razgovora.

To je, po sudskom sekretaru, neophodno radi održavanja bezbjednosti i reda u pritvoru, a u interesu je sprovođenja pravde.

Nalog za nadziranje Mladićevih telefonskih razgovora ne odnosi se na privilegovanu komunikaciju sa njegovim advokatima.

Sekretar Elijas navodi da je obaviješten da je Mladić “direktno učestvovao u televizijskoj emisiji (talk show) tako što je, koristeći neprivilegovanu telefonsku liniju u pritvoru, telefonirao svom sinu, koji je učestvovao u emisiji i koji ga je pozvao da govori u njoj”.

Sudski sekretar ističe da za to nije dao odobrenje generalu Mladiću i da je pritvorenik time narušio pravila pritvora.

Generala Mladića (77), bivšeg komandanta Vojske Republike Srpske, Haški tribunal je nepravosnažno osudio na doživotni zatvor.

Mladić je proglašen krivim za genocid u Srebrenici, progon Muslimana i Hrvata širom BiH, terorisanje stanovništva Sarajeva dugotrajnim granatiranjem i snajperisanjem i uzimanje za taoce pripadnika Unprofora, 1992-95.

Tribunal je Mladića oslobodio optužbe za genocid u još šest bosanskih opština. I Mladićeva odbrana i haško tužilaštvo su uložili žalbe na tu presudu. Žalbeni postupak je u toku.

U pritvoru u Sheveningenu, general Mladić je od juna 2011. Prethodno je bio uhapšen u Srbiji, poslije 16 godina bjekstva. Tribunal je prvu optužnicu protiv Mladića podigao s jeseni 1995.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
tako treba
Gost
tako treba

Da bi znali dali je Srebrenica genocid ili nije moramo znati što je genocid, a ne da koristimo termine koje ne znamo što znače.

Ljubo C
Gost
Ljubo C

Kao nisu ga prisluškivali do sada.

Send this to a friend