Region

Josipović: Izjave političara podsjećaju na ustaše i četnike

Ivo Josipović

Komemorativnim skupom u dvorištu vukovarske bolnice te Kolonom sjećanja gradskim ulicama do Memorijalnog groblja hiljade ljudi iz Hrvatske u ponedjeljak su, na 28. godišnjicu sloma odbrane Vukovara, obilježili jedan od najbolnijih dana u novijoj istoriji Hrvatske.

Tokom gotovo tromjesečne opsade Vukovara u ljeto 1991. godine stradalo je 2717 hrvatskih vojnika i civila, a grad je gotovo sravnjen sa zemljom, pod snažnom paljbom Jugoslovenske narodne armije i srpskih paravojnih fromacija.

Tri decenije kasnije zločini u Vukovaru predmet su politizacije ne samo između Hrvatske i Srbije, već i unutar same Hrvatske. Samo nekoliko dana prije godišnjice zločina srpske vlasti podigle su u Novom Sadu spomenik komandantu koji je rukovodio napadom na Vukovar.

“Nitko ne može jamčiti da za pet, deset ili dvadeset godina klima međusobnih odnosa ponovo neće biti takva da dovede do nasilja”, kaže bivši predsjednik Hrvatske Ivo Josipović u intervjuu za Al Jazeeru dan nakon komemoracije u Vukovaru, napominjući da izjave nekih političara u regionu danas podsjećaju na ustaše i četnike iz prošlog stoljeća.

Hrvatska je uputila diplomatsku notu Srbiji zbog spomen ploče komandantu koji je komandovao napadom na Vukovar, Mladenu Bratiću. Iz Srbije su odgovorili kontra optužbom da Hrvatska relativizira zločine počinjene nad Srbima.

Odgovarajući na pitanje ko je od ove dvije strane u pravu Josipović je odgovorio: “Nijedna”.

Prema njegovim riječima podići spomenik osobi koja je zapovijedala napadom na Vukovar i pri čemu su počinjeni brojni strašni zločini koji su naišli na osudu Međunarodnog krivičnog suda za bivšu Jugoslaviju, ali i sudova u Hrvatskoj i Srbiji, naprosto je neshvatljivo.

“I ljudski i politički. Naravno da se to ne može pravdati činjenicom da je i sa hrvatske strane bilo ozbiljnih zločina prema nevinim civilima. Iako su za te zločine protiv Srba odgovarali i neki visoko rangirani generali, istina je da se zločini protiv Srba nisu revnosno istraživali i kažnjavali. Ipak, uvijek treba imati u vidu gdje je glavni uzrok rata: agresija koju je Milošević preduzeo protiv susjednih zemalja s osvajačkim ambicijama. Uz to, rat iz devedesetih mnogi povezuju s Drugim svjetskim ratom, ustašama i četnicima. Obje države su krenule s političkom rehabilitacijom četničkih, odnosno ustaških zločina u javnom prostoru, a u Srbiji i sudskim putem. Pri tome se istorijski revizionizam u obje zemlje temelji na ozbiljnim neistinama. Oba zločinačka pokreta, ustaški i četnički, služili su Hitleru i Musoliniju a u ratu su izvrsno međusobno sarađivali, pa i zajedno bježali na kraju rata”, rekao je Josipović između ostalog.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
gost
Gost
gost

pripadnik crvene buržoazije

Pravi građanin
Gost
Pravi građanin

Gospodin Josipović je potpuno u pravu. Ne zna se ko je gori. Pi.

Send this to a friend