Region

Medijsko izvještavanje u doba epidemije variola vere: Borbu prepustili stručnjacima i ljekarima

Foto: Wikipedia

Sredinom marta 1972. godine u tadašnjoj Jugoslaviji pojavila se variola vera, odnosno prvi slučaj velikih boginja koji će dovesti do epidemije zbog koje je bio uveden karantin, stroga ograničenja koja su se odnosila na kretanje, a ubrzo i masovna obavezna vakcinacija građana.

Variola vera je prvo registrovana kod pacijenta sa Kosova, a ubrzo se proširila te je u narednih nekoliko dana imala više od 140 zaraženih ljudi. Među glavnim žarištima su bili Beograd, Kosovo, Crna Gora i Novi Pazar.

Sama epidemija je trajala oko dva mjeseca, a građani su se pridržavali uvedenih epidemioloških mjera, a kasnije su imunizovani gotovo svi građani.

Variola vera je tokom tih dana epidemije bila jedna od centralnih tema jugoslovenskih medija koji su tada, kako tvrde pojedini savremenici, izvještavali profesionalno o samoj situaciji sa epidemijom velikih boginja.

Naime, mediji u Jugoslaviji tada nisu krili da je variola vera prisutna u zemlji i da je epidemija velikih boginja u toku.

Jedini put da variola vera nije bila prisutna u medijima je bilo samo par dana i to u periodu od 22. do 25. maja, ali bez obzira na to stanovnici glavnog grada Jugoslavije znali su da je u virus već u prijestonici.

Inače, za razliku do današnjeg koronavirusa, za epidemiju velikih boginja se nije znalo da dolazi, koja je započela mjesec dana ranije na Kosovu, prije nego što je epidemija zvanično registrovana.

Variola vera punila je stupce u mnogim jugoslovenskim medijima poput „Politike“ ili „Ekspresa“, a epidemija postala je i centralna tema tadašnje Televizije Beograd.

Tada su na javnom servisu bile organizovane i specijalne vanredne emisije, a u kojima su gostovali razni stručnjaci i ljekari, ali i predstavnici tadašnje vlasti, koji su govorili o situaciji sa epidemijom velikih boginja.

Sve do sredine aprila, variola vera bila je tema o kojoj se svakodnevno izvještavalo na javnom servisu, a građani su te informacije koje su dolazile od države tumačili na drugačiji način.

Nije mogao svako da se pojavi u televizijskim emisijama tokom te epidemijske godine, a jedino ono što se prenesilo u tom medijskom prostoru bile su informacije koje tada vladajuća Komunistička partija Jugoslavije govorila, odnosno njeni članovi koji su činili tadašnji državni vrh.

Upravo zbog toga država je mnogo lakše sprovodila neke stvari, a jugoslovenski lider Tito nije se previše miješao u epidemiju, te su borbu prepustili stručnjacima i ljekarima. Tada su vjerovali i da će narodi u Jugoslaviji u stručnjake imati veće povjerenje tokom epidemije.

Same informacije u medijima tokom variola vere bile su često dozirane i usmjerene ka onome što su ljekari smatrali važnim za borbu protiv velikih boginja – vakcinu, odnosno proces vakcinacije, a cilj stručnjaka je tada bio da se što više ljudi vakciniše u što kraćem periodu. Pa su tako tokom tih epidemijskih dana građani imali prilike da u medijima čitaju i slušaju gdje sve mogu da se vakcinišu, kao i kada.

Televizija Beograd je 1. maja saopštila da nema nijednog novog slučaja zaraze variola verom, a sredinom maja je i poslednji zaraženi napustio bolničko liječenje.

Gotovo cio Beograd je bio vakcinisan za samo deset dana, a vakcina je pomogla da se ova epidemija pobijedi i ova zaraza iskoreni.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
ministar
Gost
ministar

tako je, treba prepustiti ljekarima a ne politicarima

Valeria
Gost
Valeria

JUGOSLAVIJA I NJEN NAROD i Doktori YU bili su najbolji u Svijet lijčli su PACJENTE BEZ KUVERTE U DŽEP i nikad ji nisu odbili .A sad nedao Bog prije ćeš stignuti na kraj Svijta no kad Dr kad nas od kad dođe Jelena sve gore i gore i zato je Jugoslavija sa dobrim ljekarima izlijčila epidemiju VARIOLA VERA i nikad… Više »

Viva E libertas
Gost
Viva E libertas

Eee tako mi tog Tita!!!
A sad kvazi-strucnjak od informatike bi preko medija da vakcinise ‘covid smecem’ sire narodne mase…

Send this to a friend