Region

Pravosnažno odbijena rehabilitacija Milana Nedića

Apelacioni sud u Beogradu potvrdio je rješenje Višeg suda u Beogradu kojim je odbijen zahtjev za rehabilitaciju Milana Nedića.

Podsjetimo, Viši sud u Beogradu je u julu prošle godine odbio kao neosnovan zahtjev za rehabilitaciju predsjednika kvislinške Vlade Srbije tokom Drugog svjetskog rata Milana Nedića.

Nedić je bio na čelu takozvane Vlade nacionalnog spasa od avgusta 1941. do oktobra 1944, u vrijeme nacističke okupacije u Drugom svjetskom ratu.

Rješenjem Apelacionog suda u Beogradu od 10. aprila 2019. odbijena je kao neosnovana žalba predlagača i potvrđeno prvostepeno rješenje, saopšteno je iz tog suda.

U obrazloženju odluke je navedeno da Nedić nakon kapitulacije nije sproveden u zarobljeništvo već je bio u kućnom pritvoru u Beogradu i da je u drugoj polovini avgusta 1941 prihvatio ponudu da stane na čelo Vlade Srbije.

Njemci su se odlučili za generala Nedića jer su agenti Gestapoa pronašli “originalni memorandum” koji je 1. novembra 1940 Nedić uputio knezu Pavlu zastupajući opravdanost prijateljstva i saradnju sa Njemačkom, navedeno je na sajtu.

Dodaje se da je on kao predsjednik Vlade, a od 1943. i kao ministar unutrašnjih poslova i predsjednik Vlade, istovremeno donosio uredbe, naredbe i proglase čiji je cilj bio podrška okupatorskom režimu, sprječavanje i kažnjavanje svih onih koji su ustali u borbu protiv okupacionih vlasti.

Držao je govore u kojima je veličao Njemačku, Hitlera, tražeći za Srbiju mjesto u novom poretku na čelu sa Hitlerom, pozivao stanovništvo na poslušnost okupatoru, na odustajanje od svake borbe protiv okupatora a sud je naveo je za vrijeme njegovog mandata od strane okupatora “dolazilo do masovnog strijeljanja civilnog stanovništva i povećanja ekonomske eksploatacije Srbije”.

General Milan Nedić je bio predsjednik Vlade do 4. oktobra 1944. godine, kada je dobrovoljno napustio Beograd u pratnji šefa državne bezbjednosti i predstavnika Njemaca koji su mu dali pratnju i borbeno vozilo kao obezbjeđenje.

Prvo je boravio u Beču, a potom sa djelom Vlade se preselio u tadašnju Njemačku, Kicpil – Tirol.

Poslije njemačkog poraza predao se zapadnim saveznicima, koji su ga izručili novim jugoslovenskim vlastima.

Milan Nedić nikada nije bio osuđen, niti je protiv njega podignuta optužnica.

Protiv njega je vođen postupak, a u pritvoru je izvršio samoubistvo.

Send this to a friend