Region

Prodate tri ambasade bivše SFRJ, neizvjesna sudbina stana na Petoj aveniji

SFRJ

Godinama se govori o podjeli imovine diplomatskih predstavništava bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije širom svijeta. Čvor imovinsko-pravnih odnosa se polako odmršava, pa su tako tri ambasade koje su pripale Srbiji već prodate, a u budžet je uplaćeno oko 40 miliona dolara. Objekti u Njujorku i Bernu, vrijedni ukupno 50-ak miliona, i dalje su predmet rasprave.

Početkom mjeseca u Beogradu je održan sastanak Mješovitog komiteta za raspodjelu diplomatske i konzularne imovine bivše SFRJ (Aneks B Sporazuma o pitanjima sukcesije). Sastanak je nakon više od sedam godina završen konkretnim odlukama.

Generalni sekretar srpskog Ministarstva spoljnih poslova Veljko Odalović je, gostujući na RTS-u, rekao da su Srbiji pripali objekti u Frankfurtu, Ženevi, rezidencija u Harareu.

“Kada je riječ o Frankfurtu, sedamdesetih godina je potpisan sporazum o doživotnom izdržavanju vlasnice, baka je živela do ove godine, mi smo to uredno plaćali. Mi to nismo odmah naslijedili kada je umrla i sada smo morali da dobijemo odluku sukcesora da je to naše”, ispričao je Odalović.

Identifikovana su dva objekta u Draču i Tirani. Trenutno se tamo, kaže Odalović, vodi spor sa Albanijom, ali je nesporno da pripadaju Srbiji.

“Tri objekta su već prodata i oko 40 miliona dolara je uplaćeno u budžet Srbije”, istakao je generalni sekretar Ministarstva spoljnih poslova Srbije.

Neriješena pitanja objekata u Njujorku i Bernu

Dalje će se raditi na rješavanju pitanja rezidencije u Njujorku na Petoj aveniji, čije održavanje mnogo košta. Takođe, neriješeno je ostalo i pitanje objekta u Bernu.

“To su dva najteža pitanja, prodaja dva objekta koja imaju veliku vrijednost, 40 miliona za Njujork i desetak miliona za Bern. To je za nas veliki teret. Mi držimo komplekse u kojima imamo po 2.500 kvadrata, a imamo malo ljudi, a ne možemo da investiramo jer nisu naši”, naglašava Odalović.

Tokom sastanka komiteta utvrđeno je da njima nikad nisu pripadali objekti u Kamberi i Tunisu, već su upisani sa neprovjerenim imovinsko-pravnim statusom.

Takođe, dodaje Odalović, u vlasništvu Srbije nisu ni objekti u Kopenhagenu i Varšavi.

“Dobili smo notu da moramo da napustimo i objekat u Adis Abebi jer objekat nije naš, ali smo sa dva neka sastanka uspjeli to da zaustavimo”, naveo je Odalović.

Podjela sa drugim bivšim državama
Kada je riječ o objektu u Braziliji, generalni sekretar MSP-a dodaje da će se izvršiti fizička podjela.

“Srbiji je pripao centralni dio rezidencije i oko hektar zemljišta. Dalje će se dijeliti i objekti u Nju Delhiju, Moskvi, koja je posebna zbog razmjene zemljišta, imamo dva moguća modela”, naglasio je Odalović.

Obavljena je podjela objekta u Ankari između Srbije i Bosne i Hercegovine, dok je objekat u Atini podijeljen sa Sjevernom Makedonijom.

“Moramo da riješimo pitanja u Africi i Aziji, jer tamo sukcesori ne pokazuju interesovanje, U svakom slučaju i na tome radimo zajedno. Nadamo se da će u Beogradu biti sljedeći sastanak. Mislim da sada imamo šanse da ovo riješimo u neko dogledno vrijeme”, naveo je Odalović.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
zarko milosevic
Gost
zarko milosevic

Najbolje da se vlasti u drugim biv.republikama urazume i da se odnosi u celini resetuju.

MaliMrav
Gost
MaliMrav

Ovi jos ne uspijevaju da prodaju sve sto je nekad Jugoslavija imala

Cetinje
Gost
Cetinje

To je “SVE”onih prasadi iz Srbije,jer su se svi odvojili od nje i po njihovome oni “ostadose”bivsa Jugoslavija,sve dok su sve pokrali i “upisali”na drzavu Srbiju,neka se “obogate”,a bolje bi bilo da “sacuvase”Kosovo,a tek ZAL za Crnom Gorom,greote.

Goran
Gost
Goran

Al si se nalupao

Send this to a friend