Region

Propao još jedan pokušaj opozicije da sruše Janeza Janšu

Janez Janša, Foto: EPA

Četiri slovenačke opozicione stranke nisu uspjele inicijativom u parlamentu da pokrenu postupak opoziva premijera Janeza Janše pred Ustavnim sudom zbog kršenja zakona i ustava.

Poslije cjelodnevne rasprave večeras, 42 poslanika glasala su za pokretanje ustavne žalbe, odnosno opoziva pred Ustavnim sudom, a 44 su bila protiv. Da bi ustavna žalba prošla u parlamentu, a ustavni sud mogao da odluči o mogućnosti opoziva, potrebno je da za nju glasa većina u Narodnoj skupštini od 90 članova, odnosno najmanje 46 poslanika.

U nacrtu ustavne žalbe, četiri levičarske opozicione stranke optužile su Janšu za kršenje ustava i zakona, vršenje pritiska na nezavisne medije i nezavisna državna tijela, ali i navodno loše upravljanje zdravstvenom krizom izazvanom pandemijom koronavirusa.

Janša je u parlamentu negirao sve navode opozicije, tvrdeći da je opozicija bila motivisana destruktivnom željom za rušenjem njegove vlade prije 30. godišnjice države i nešto više od mjesec dana prije nego što je Slovenija preuzela predsjedavanje Savjetom EU.

To bi, tvrdio je, dovelo do političke nestabilnosti i situacije u kojoj bi se zemlja bavila sobom umjesto prioritetima predsjedavanja.

Rezultat glasanja trenutno smanjuje pritisak na Janšinu vladu koja nema stvarnu većinu u parlamentu, ali opozicija nastavlja da insistira na tome da Janšina vlada treba da podnese ostavku kako bi se održali prevremeni izbori.

Glasanje o vladinom predlogu za smjenu predsjednika parlamenta Igora Zorčića, koji je nedavno napustio jednu od koalicionih partija i osnovao nezavisni poslanički klub, uslijediće u petak, slabeći položaj vladajuće koalicije u parlamentu.

Zorčič je odbio da podnese ostavku, a vladajuća stranka nije uspjela sa prvim pokušajem da ih ukloni prije mjesec dana jer im je nedostajao jedan glas.

Send this to a friend