Region

Šteta od zemljotresa u Albaniji između pola milijarde i milijardu eura

Arhivska fotografija

Procjena vlasti u Albaniji da će šteta katastrofalnog zemljotresa koji je tu državu pogodio 26. novembra iznositi između pola milijarde i milijardu eura. Odmah nakon potresa, 20 hiljada osoba moralo je napustiti svoje domove, a mnogi se ni danas nijesu vratili. Za njih je vlada obezbijedila alternativni smještaj i kiriju će im plaćati najmanje godinu. Život se u toj zemlji, kako se uvjerila ekipa TVCG, normalizuje, a istražitelji traže odgovorne za 52 žrtve.

Kad zatrese tlo, ledi se krv u žilama, priča Agim Ceka, ugostitelj iz Drača dok gleda svoj porušen hotel uz samu plažu. Prvu noć nakon katastrofalonog potresa prespavao je u automobilu, nakon toga par dana je proveo kod rođaka u Gusinju. Vratio se i sada je vrijeme da se utvrdi šteta.

“Štete ima puno. Sve do trećeg i četvrtog sparata padali su svi zidovi, ali Bogu hvala da smo zdravo”, kaže Ceka.

Istražitelji utvrđuju odgovornost graditelja u Draču i medji u toj zemlji najavljuju hapšenja. U Tirani je druga priča. Stradale su zgrade iz doba kasnog komunizma u Albaniji, dok novogradnja nije pretrpjela oštećenja.

“Ukupno u Tirani imao 1600 stanova u kojima se više ne može živjeti. A u ruralnim djelovima imamo takbih nešto preko dvije hiljade kuća. Tako da će vjerovatno trošak u cijeloj državi iznoistiti između 500 miliona i milijardu eura. Ali, oporavićemo se”, kaže gradonačelnik Tirane Erion Veliaj.

Kako bi se izbjegao i ekonomski potres koji obično prati prirodnu katastrofu, gradske vlasti uradile su sve da se život što prije vrati u normalne tokove. Ponovo rade škole i vrtići, ulčice su okićene i božićni bazar je postavljen na glavnom gradskom trgu. Cilj je da se podstakne potrošnja građana.

“Ono što želimo na početku vraćanja života u normalne tokove je da podstaknemo građane da troše kao i što je normalno za vrijeme praznika. Zato kažemo, ako želite da pomognete Tiranu, Drač ili Ljež, ili ako neko u Crnoj Gori želi da nam pomogne, neka dođe za vikend i potroši novac ovdje. Jer to je najbolji način pomoći, umjesto slanja garderobe koju niko više ne nosi. Dođite, potrošite malo novca ovdje i pomozite ovoj ekonomiji da ne doživi i ekonomski zemljotres”, poručio je Veliaj.

A kada je u pitanju pomoć, albanski zvaničnici, ali i građani naročito ističu pomoć susjeda, odmah nakon potresa, kada je bila i najpotrebnija.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
daka
Gost
daka

ima li su i korist u vidu srusenih nelegalnih zgrada. valjalo bi i nama. ima jedno par hiljada zgrada

Decicka
Gost
Decicka

Jesu li u to usli oni plasticni bidoni za vodu na krovu onih ruina od stambenih zgrada ? Sad ce ovizi sto zidaju po crnoj gori moc da se tamo presele sa majstorukom

Send this to a friend