Region

Zagreb nezainteresovan za komšiluk

Ni pitanje Kosova ni problemi zapadnog Balkana ne dotiču previše Hrvatsku, što se moglo vidjeti i na primjeru konferencije koja je u ponedjeljak održana u Berlinu. To kao tema u Hrvatskoj gotovo ne postoji.

“Ako želi mir, EU mora da uključi zemlje zapadnog Balkana u jedinstveno tržište”, “Hoće li Merkel i Makron nagaziti Vučića da prizna Kosovo?” i “Skup u Berlinu završio bez dogovora Srbije i Kosova” – tri su nasumična naslova iz hrvatskih medija kojima berlinska događanja nisu bila udarne vijesti, piše Dojče vele DW.

Jer, glavne teme u Hrvatskoj bili su potencijalni ulagači iz Kine koji obilaze brodogradilišta na izdisaju i nove skandalozne epizode zdravstvenog sistema.

To se Hrvatske ne tiče

Politički analitičar Davor Đenero indiferentnost hrvatske javnosti oko Konferencije o zapadnom Balkanu objašnjava riječima da se to Hrvatske, zapravo, više i ne tiče.

“Očito da je premijeru Andreju Plenkoviću (HDZ) bilo bitno da u Berlinu predstavi svoju agendu za hrvatsko predsjedavanje Evropskom unijom. Njegova rečenica da misli da kombinuje politički pristup i institucionalni napredak zvuči na prvu birokratski i prazno. Ali to može biti suštinska poruka da želi da vrati proces izvornim evropskim vrijednostima. Ako će Hrvatska to biti u stanju, onda je to jako dobro za nas”, kaže Đenero za DW.

Kada je riječ o glavnoj temi sastanka u Berlinu – odnosima Srbije i Kosova – ni ona nije u fokusu hrvatske javnosti, a ni političke scene. To se, kaže analitičar Đenero, od Zagreba i očekuje: “Hrvatska zauzima jasnu temeljnu poziciju da je Međunarodni sud pravde odbacio tužbu Srbije zbog nezakonitog proglašavanja nezavisnosti Kosova i jasno definisao da načelo zaštite elementarnih ljudskih prava ima prioritet pred zaštitom državnog suvereniteta.”

On napominje da je Hrvatska pozicija u tome da podržava da se cijeli proces završi međusobnim priznavanjem dvaju država.

Prema njegovim riječima, u sukobu oko trgovine i carina Hrvatska “nema razloga da se posebno ističe” jer “nijedna strana nije nevina”.

Đenero prati i njemačke medije pa je komentarisao članak iz nedjeljnog izdanja Frankfurter algemajne cajtunga naslovljen “Srbiji nije mjesto u Evropskoj uniji”.

“FAZ tu radi ono što Plenković najavljuje da će raditi, vraća se na temeljne zajedničke vrijednosti i pokazuje da aktuelna srpska vlada ne participira u tim zajednički vrijednostima i igra igru autoritarnog uređenja, unošenje u evropski prostor destabilizacije koju donosi Rusija. Čini mi se da je FAZ-ov zaključak sasvim u redu. Važno je da Srbija uđe u EU, ali to nije moguće s nedemokratskom administracijom. Zato im pregovori i ne napreduju”, navodi on pa zaključuje: “Niko Srbiju ne opstruiše, nema blokada. U razdoblju u kojem oni pregovaraju s EU, Hrvatska je imala otvorena gotovo sva poglavlja, a zatvorenih dvadesetak. Uprkos slovenačkoj blokadi i problemima s Italijom gdje se svaki put gubilo vrijeme.”

Merkel više viđa Vučića

Inače, Plenkovićevo učešće na konferenciji dogodilo se u svijetlu objave da će njemačka kancelarka Merkel u Hrvatsku doći 18. maja kako bi učestvovala u predizbornom skupu Evropske narodne partije (EPP).

“Njen dolazak je povoljan signal za Hrvatsku. Koliko god je smatrali političkom prošlošću unutar Njemačke, izgleda da ona ne misli da bude politička prošlost na evropskom planu. Sve češće čujemo da je ona primjerena za neku dužnost unutar EU. U toku ovog mandata imala je puno intenzivnije veze s Vučićem, negoli s Hrvatskom”, zaključuje Đenero.

Send this to a friend