Medicina

Liječenje korone zahtijevaće kombinaciju ljekova i individualni pristup pacijentu

Liječenje osoba zaraženih koronavirusom najvjerovatnije će zahtijevati kombinovanje antivirusnih, protivupalnih i ostalih ljekova sa individualno prilagođenom terapijom za svakog pacijenta, mišljenje je tima stručnjaka američke Uprave za hranu i ljekove (FDA).

“Kako sve više rezultata kliničkih ispitivanja polako postaje dostupno naučnicima, sve je jasnije da vjerovatno ne postoji samo jedan čarobni pristup liječenju pacijenata obolelih od COVID-19 i da moramo da primjenjujemo kombinaciju nekoliko mjera koje će da djeluju na ključne faktore COVID-19”, napisali su naučnica Monserat Puig i njene kolege u izvještaju objavljenom u časopisu “Frontiers of Immunology”.

“Sve dok nam ne budu dostupni vakcina i ljekovi namijenjeni liječenju COVID-19, vjerovatno ćemo terapiju morati da prilagođavamo svakom pacijentu posebno. Dosadašnja praksa nam, iz dana u dan ukazuje na to da SARS-CoV-2 različito djeluje na pacijente i da na ishod bolesti utiču brojni faktori”, ističu autori studije.

Istraživanje, kojim je obuhvaćeno proučavanje 30 različitih, dosad primjenjivanih ljekova, dovodi do zaključka da bi u raznim fazama bolesti mogle da budu efikasne i različite terapije.

“U početnom stadiju bolesti, vjerovatno bi bilo dovoljno primijeniti liječenje čiji je cilj onemogućiti prodor virusa u ćelije, kao i njegovo razmnožavanje”, rekla je Puig.

Ona smatra da bi kod pacijenata sa težim simptomima bolesti bilo važnije i djelotvornije izazvati odgovor imunološkog sistema u borbi protiv virusa.

Za sada nije odobren nijedan lijek kao terapija namijenjena isključivo liječenju zaraze koronavirusom, mada je Uprava za hranu i ljekove dozvolila upotrebu antivirusnog lijeka remedesivira u hitnim slučajevima.

Send this to a friend