Medicina

Raste broj oboljelih od Alcahajmerove bolesti u Crnoj Gori

Ilustracija

Broj oboljelih od Alchajmerove bolesti u Crnoj Gori raste, pokazuju posljednji podaci Instituta za javno zdravlje IJZ. Naime, prema dostupnim podacima iz zdravstvenog informacionog sistema broj pacijenata sa dijagnozom Alchajmerove bolesti koji su posjetili izabranog doktora u domovima zdravlja tokom 2017. godine iznosio je 166, što je za 19,42 odsto više nego u 2016. godini, a za skoro 23 odsto više nego u 2015. godini, pišu Vikend novine.

Tokom 2016. godine broj posjeta ustanovama vanbolničke zdravstvene zaštite je bio 139, a 2015. godine 135.

U Institutu napominju da se podaci o Alchajmerovoj bolesti prikupljaju na osnovu posjeta ustanovama vanbolničke zdravstvene zaštite i na osnovu otpusta iz ustanova bolničke zdravstvene zaštite.

“Pacijenti sa Alchajmerovom bolesti ne zahtijevaju često bolničko liječenje pa je tako registrovano samo devet otpusta u 2017. godini liječenih zbog Alchajmerove bolesti u bolnicama u Crnoj Gori, osam u 2016. i samo šest u 2015. godini. Napominjemo da registrovani broj posjeta obuhvata broj prvih posjeta novooboljelih kao i broj već oboljelih koji su se javili izabranom ljekaru bar jednom u odgovarajućoj godini zbog daljeg liječenja i terapije, dok broj opusta je broj liječenih zbog Alchajmerove bolesti, s tim da jedan pacijent može više puta ležati tokom godine”, navode iz IJZ.

Oni ističu da je Alchajmerova bolest primarno degenerativno oboljenje mozga nepoznatog uzroka koje spada u najčešći uzrok demencije.

“Najkarakterističniji simptom je poremećaj pamćenja koji se najprije manifestuje kroz zaboravljanje skorašnjih događaja, što rezultira kasnijim poteškoćama u obavljanju svakodnevnih aktivnosti, teškoćama u snalaženju u nepoznatom prostoru, kao i promjenama u raspoloženju i pojavi depresije. Istraživanja pokazuju da ponašanje pacijenta može biti toliko izmijenjeno da ga rodbina više ne prepoznaje”, objašnjavaju u Institutu za javno zdravlje.

Alchajmerova bolest je dobila ime prema Alois Alzheimeru koji je 1906. godine prvi put opisao sindrom demencije kao psihički poremećaj.

Od demencije u svijetu trenutno boluje oko 35,6 miliona ljudi, od čega kod 70 odsto uzrok predstavlja Alchajmerova bolest. Najčešće se javlja krajem 50-ih godina života i napreduje brzo, te na kraju dolazi do teške demencije.

Etiološki faktori za nastanak Alchajmerove bolesti nisu poznati, međutim u epidemiološkim istraživanjima su identifikovani pojedini faktori rizika za nastajanje ovog oboljenja. Poznato je da potomci oboljelih imaju i do 10 puta veće šanse, od prosječne populacije, da obole od ove bolesti.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
America
Gost
America

88% procenata studija u Americi kazu da je pusenje glavni uzrok bolesti.

COBER
Gost
COBER

Pušenje je jedan od faktora.

Gost
Gost
Gost

Pušenje i neaktivnost, mentalno “vježbanje” mozga.

Send this to a friend