Medicina

U sljedećih 50 godina biće sve veći rizik od čak 15.000 transmisija virusa

Ilustracija

Naučnici očekuju da će do 2070. godine biti 15.000 transmisija virusa između različitih vrsta, i to dominantno sa šišmiša koji budu dolazili iz sve toplijih djelova svijeta.

Globalno zagrijavanje će natjerati mnoge životinjske vrste da staništa pronalaze na novim lokacijama, a sa njima će doći paraziti i patogeni. Zbog toga će biti povećan rizik od prenosa virusa.

Između pojedinih vrsta prvi put će se ostvariti kontakt. Najveći rizik biće u gusto naseljenim područjima, posebno u tropskim djelovima Afrike i na jugoistoku Azije.

Studija o riziku prenosa virusa je objavljena u naučnom časopisu Nature. Istaknuto je da će klimatske promjene uzrokovati stvaranje novih žarišta virusa.

Kolin Carlson sa Univerziteta Džordžtaun je predvodio ovo istraživanje. Napravio je procjenu kretanja sisara ako Zemlja do 2070. bude toplija za dva stepena Celzijusa, tj. ako staništa sisara postanu pretopla.

Utvrđena je mogućnost 15.000 prenosa virusa između različitih vrsta. Očekuje se da će šišmiši biti dominantni prenosnici na čovjeka. Nedugo nakon početka pandemije koronavirusa preovladavalo je uvjerenje da su upravo šišmiši u kineskom gradu Vuhan ovaj virus prenijeli na čovjeka.

Većina naučnika i političara su saglasni da se globalna temperatura mora sniziti na 1,5 stepeni Celzijusa kako bi se izbjegla katastrofa, ali posljedice klimatskih promjena su sve učestalije i sve su razornije, prenosi Sky News.

Send this to a friend