Medicina držane edukacije zdravstvenih radnika na temu: Komunikacija sa roditeljima/starateljima o HPV vakcinaciji

Za uspjeh HPV vakcinacije najvažniji samopouzdani zdravstveni radnici

Foto: IJZ

Uspješno sprovođenje Programa HPV vakcinacije predstavlja dvosmjernu komunikaciju o odnosu koristi i rizika HPV vakcinacije radi podizanja nivoa svjesnosti, unapređenja znanja i oblikovanja stavova u ciljnoj populacionoj grupi, saopšteno je iz IJZ.

Foto: IJZ
Foto: IJZ

Stoga, zdravstveni radnici predstavljaju okosnicu napora na planu efikasne komunikacije u fuknkciji promocije i prihvatanja HPV vakcinacije, kao javno-zdravstvene mjere koja štiti zdravlje i čuva živote, a edukacija zdravstvenih radnika predstavlja jedan od strateških prioriteta.

Predstavnici Instituta za javno zdravlje Crne Gore (IJZCG), uz podršku Kancelarije SZO u Crnoj Gori, juče su održali edukacije za zdravstvene radnike na temu: “Komunikacija sa roditeljima/starateljima o HPV vakcinaciji”.

Edukacije su prioritetno bile namijenjene pedijatrima i pedijatrijskim sestrama, a održane su na nivou cijele Crne Gore kako bi predstavnici svih domova zdravlja bili u prilici da prisustvuju edukaciji. Na obuci je učestvovalo 50 zdravstvenih radnika iz 16 domova zdravlja.

Edukaciju koja je održana u Podgorici za predstavnike domova zdravlja (Podgorica, Nikšić, Danilovgrad i Cetinje) otvorile su dr Ivana Živković , generalna direktorica direktorata za javno zdravlje u Ministarstvu zdravlja i dr sci med Mina Brajović, šefica SZO kancelarije u Crnoj Gori.

“Jako sam ponosna što su Ministarstvo zdravlja i IJZCG uz veliku podršku SZO, nakon napornog rada i priprema uspjeli da uspostave Program HPV vakcinacije kao sistemski preventivni program i što je pet mjeseci nakon početka HPV vakcinacija proširena na sve djevojčice uzrasta devet do14 godina”, kazala je Živković.

Prema riječima Brajović žene u Crnoj Gori češće i više obolijevaju i umiru od kancera grlića materice nego žene u bilo kojoj drugoj zemlji regiona Evrope.

“Ovaj trend moguće je preokrenuti i učiniti da oboljenje postane prošlost uz insistiranje na sveobuhvatnom programu kontrole kancera grlića materice, uključujući i vakcinaciju 90 odsto djevojčica do 15. godine života, protiv HPV virusa”, navela je ona.

Brajović je istakla da nema transformacije zdravstvenog sistema, oporavka od COVID-a, kao ni efikasne kontrole kancera grlića materice i uspješne vakcinacije protiv HPV-a bez kompetentnih, motivisanih zdravstvenih radnika kojima se vjeruje.

“Nakon podrške u izradi Akcionog plana za uvodjenje HPV vakcine , SZO nastavlja sa podrškom zdravstvenom sistemu Crne Gore sa fokusom na jačanje kapaciteta zdravstvenih radnika da sa pozicija nauke i naučnih istina, kroz strukturiranu komunikaciju, pomognu građanima da razumiju benefite HPV vakcinacije, kao primarne prevencije i ohrabre ih da donesu jedinu ispravnu odluku – da vakcinišu svoje djevojčice protiv HPV virusa”, zaključila je Brajović.

Dr Milko Joksimović, spec. epidemiolog se zahvalio Kancelariji SZO u Crnoj Gori na pomoći tokom priprema i potom sprovođenja Programa HPV vakcinacije.

“Iskustva i brojna istraživanja nedvosmisleno ukazuju da su za uspjeh HPV vakcinacije najvažniji samopouzdani zdravstveni radnici koji kroz snažne preporuke prema roditeljima jasno komuniciraju benefite HPV vakcinacije”, rekao je on.

U Budvi je održana edukacija za predstavnike domova zdravlja (Herceg Novi, Tivat, Kotor, Budva, Bar i Ulcinj) koju je otvorio direktor Instituta za javno zdravlje Crne Gore, dr Igor Galić.

“Prevencija raka grlića materice predstavlja jedan od prioriteta zdravstvenog sistema Crne Gore, posebno Instituta koji koordinira sa dva važna sistemska procesa HPV vakcinacijom i skrining programom raka grlića materice”, rekao je Galić.

Institut za javno zdravlje Crne Gore je u posljednjih 15 mjeseci uložio mnogo resursa, materijalnih, organizacionih i stručnih da se uspostave ova dva programa.

“Posebno smo zadovoljni što smo u periodu pandemije uspostavili Program HPV vakcinacije. Nastavljamo da jačamo kapacitete naših zdravstvenih radnika kako bi bili spremni da na najbolji način odgovore savremenim izazovima u procesu imunizacije. Ulaganje u vještine komunikacije nema alternativu i prepoznato je kao jedno od glavnih determinatni za uspješan program imunizacije. Nastavljamo sa napornim radom uz zahvalnost našem pouzdanom partneru kancelariji SZO”, zaključio je dr Galić.

U Bijelom Polju je održana edukacija za predstavnike domova zdravlja (Pljevlja, Bijelo Polje, Kolašin, Mojkovac, Berane, Plav i Andrijevica) kojoj je ispred IJZCG prisustvovala Miljana Pavličić, dipl. biohemičar, pomoćnica direktora za kvalitet.

”Sprovođenje Program HPV vakcinacije je od velikog značaja za javno zdravlje ,prioritet u sprovođenju ovog programa jeste da se uspostavi redovan i održiv proces vakcinacije, da se sprovodi što šira vakcinacija sustizanja djevojčica i djevojaka tokom prve dvije godine od uspostavljanja programa, uvođenje rodno neutralne (i djevojčica i dječaka) vakcinacije u primarnoj ciljnoj grupi i da se do 2030. godine postigne cilj koji je SZO postavila, a to je da devet od 10 djevojčica bude vakcinisano najkasnije do 15. rođendana”, kazala je Pavličić..

Takođe, Pavličić je iskoristila priliku da se zahvali Ministarstvu zdravlja i Kancelariji SZO u Crnoj Gori, na pomoći i podršci u svim preduzetim aktivnostima u promociji HPV Programa u Crnoj Gori.

Send this to a friend