Medicina

Zbog bolova u leđima i vratu pacijenti se najčešće javljaju fizijatru

Dejan Miljković

Bol u leđima i vratu, najčešći je problem zbog kojeg se pacijenti javljaju fizijatru. Dr Dejan Miljković, specijalista fizijatar kaže u izjavi za CdM da su u osnovi ovih promjena u kičmenom stubu: filogenetski, biomehanički i biohemijski faktori udruženi sa uslovima života i starenjem.

“Akutna bol u kičemenom stubu za praktičara ima veliki značaj, posebno u domenu urgentne reumatologije, a može se slobodno reći i urgentne fizijatrije. Bol u vratu, rjeđi nego lumbalni, obično ne dovodi do radne onesposobljenosti. Bolni sindrom vrata nastaje dva puta rjeđe od lumbalnog i nešto je češći kod žena. Javlja se u starosti od 18 do 67 godina”, ističe Miljković koji ordinira u ZU “Tesla Medikal” u Beranama.

Prema njegovim riječima, bol u vratu i leđima je zastupljen sa 9,5 odsto kod muškaraca a 13,5 odsto kod žena. Lumbalni sindrom, prema riječima dr Miljkovića, se definiše kao bol, mišićna napetost i ukočenost u predjelu koji je ograničen kostalnom ivicom i donjom glutealnom linijom.

“Prema podacima iz literature u 85 odsto odraslih osoba mlađih od 50 godina javi se najmanje jednom u toku života sa bolom u vratu i leđima. Lumbalni bol se prema dužini trajanja bolnih epizoda dijeli na onaj koji traje kraće od šest nedjelja, subakutni – od šest nedjelja do tri mjeeca i hronični koji traje duže od tri mjeseca”, pojašnjava Miljković.

On navodi da je nespecifični lumbalni sindrom nepoznatog uzroka i oko 90 odsto bolesnika sa lumbalnim bolom ima ovaj sindrom. Specifični lumbalni bol se definiše kao sindrom izazvan određenim patofiziološkim mehanizmom.

“Diferencijalna dijagnoza bola u leđima i nozi je kompleksna i obuhvata niz stanja i oboljenja. Dijele se na spoljašnje i unutrašnje faktore u odnosu na kičmu. Spoljašnji su: bolesti urogenitalonog, gastrointestinalnog, vaskularnog, endokrinog, nervnog i mišićno skeletnog distema. Unutrašnji faktori su bolesti spinalnog dijela mišićno skeletnog sistema i nervnog sistema. U cilju postavljanja precizne dijagnoze koja je uslov adekvatne terapije, potrebno je poznavanje svih stanja i oboljenja koja mogu dovesti do pojave bola u leđima, sa ili bez širenja duž noge i to: degenerativna, degenerativna oboljenja lumbosakralnog diskusa, lumbosakralna radikulopatija, lumbosakralni faset sindrom (15-40 odsto uzrok hroničnog lumbalnog bola), interapofizarna artroza, hipertrofija žutog ligmenta, lumbosakralna spondiloza i degenerativna lumbosakralna spondilolisteza”, zaključio je Miljković za CdM.

A.O.

Send this to a friend