Računari

IT čelnici upozoravaju: Vještačka inteligencija predstavlja rizik od izumiranja

Ilustracija, Foto: EPA-EFE/JENS SCHLUETER

Vještačka inteligencija predstavlja “rizik od izumiranja” koji zahtijeva globalnu akciju, upozorili su vodeći računarski naučnici i tehnolozi.

“Ublažavanje rizika od izumiranja od vještačke inteligencije treba da bude globalni prioritet zajedno s drugim rizicima društvenih razmjera kao što su pandemije i nuklearni rat”, rekla je grupa stručnjaka za vještačku inteligenciju i druge visokoprofilisane ličnosti u kratkoj izjavi koju je objavio Centar za sigurnost od vještačke inteligencije, istraživačka i zagovaračka grupa sa sjedištem u San Francisku.

Među potpisnicima su tehnološki stručnjaci kao što su Sem Altman, izvršni direktor OpenAI-ja, Džefri Hinton, poznat kao “kum vještačke inteligencije”, i Odri Tang, tajvanska ministarka za digitalnu tehnologiju, kao i druge značajne osobe uključujući neuronaučnika Sema Harisa i muzičarke Grimes.

GPT-4 pokazuje ‘iskre’ umjetne opšte inteligencije

Upozorenje slijedi nakon otvorenog pisma koje su potpisali Ilon Mask i druge visokoprofilne osobe u martu, u kojem se pozvalo na šestomjesečnu pauzu u razvoju vještačke inteligencije naprednije od OpenAI-jevog GPT-4.

“Moćne sisteme vještačke inteligencije treba razvijati tek kada budemo sigurni da će njihovi efekti biti pozitivni i da će se njihovim rizicima moći upravljati”, navodi se u pismu.

Brzi napredak vještačke inteligencije izazvao je zabrinutost zbog potencijalnih negativnih posljedica po društvo, od masovnog gubitka radnih mjesta i kršenja autorskih prava do širenja dezinformacija i političke nestabilnosti. Neki stručnjaci su izrazili strah da bi čovječanstvo jednog dana moglo izgubiti kontrolu nad tehnologijom.

Iako trenutna vještačka inteligencija tek treba da postigne takozvanu vještačku opštu inteligenciju (AGI), što joj potencijalno omogućava da donosi nezavisne odluke, istraživači iz Majkrosofta su u martu rekli da GPT-4 pokazuje „iskre AGI-ja“ i da je sposoban da riješi “nove i teške zadatke koji obuhvataju matematiku, kodiranje, viziju, medicinu, pravo, psihologiju i još mnogo toga, bez potrebe za ikakvim posebnim poticajima”.

Od tada su porasla upozorenja o potencijalnim opasnostima vještačke inteligencije.

Prošlog mjeseca poznati informatičar Hinton dao je otkaz na svom poslu u Googleu kako bi mogao više vremena provoditi zagovarajući rizike vještačke inteligencije.

U nastupu pred Kongresom Sjedinjenih Američkih Država ranije ovog mjeseca, Altman je pozvao zakonodavce da brzo razviju propise za tehnologiju vještačke inteligencije i preporučio pristup zasnovan na licenciranju.

Pokušaji osmišljavanja zakonodavstva

SAD i druge zemlje pokušavaju osmisliti zakonodavstvo koje bi izbalansiralo potrebu za nadzorom sa obećavajućom tehnologijom.

Evropska unija je saopštila da se nada da će do kraja godine usvojiti zakon koji bi klasifikovao umjetnu inteligenciju u četiri kategorije zasnovane na riziku.

Kina je takođe preduzela korake da reguliše vještačku inteligenciju, donoseći zakone koji regulišu deepfake videa i zahtijevajući od kompanija da registruju svoje algoritme kod regulatora.

Peking je takođe predložio stroga pravila za ograničavanje politički osjetljivog sadržaja i zahtijeva od programera da dobiju odobrenje prije objavljivanja generativne tehnologije zasnovane na vještačkoj inteligenciji.

Send this to a friend