Telefoni

Šta vaš iPhone radi kada je uključen Bluetooth?

Osim što pruža široki spektar mogućnosti za korisnike, bežični prenos podataka postaje sve brži proces o kom prosječan korisnik nikada ne bi ni razmišljao. Da li je vaš Bluetooth bespotrebno uključen? Ovo su stvari koje bi trebalo da uzmete u obzir.

Prije 10 godina smo mislili da Bluetooth tehnologija uglavnom služi za prenos podataka između korisnika. Međutim, naši telefoni mogu da upotrebe Bluetooth antenu za mnoštvo drugih stvari, poput povezivanja sa AirPods-ima, Apple Pencil-om, a ponekad se i Apple Watch služi tom metodom povezivanja.

I to nije sve. Vjerovatno ste čuli za vozače taksija koji vole da dobiju vašu tačnu lokaciju pomoću iPhone-a i informacije o Wi-Fi mreži. Zato, ako naručujete taksi putem bilo koje aplikacije, isplati se uključiti tu opciju.

Uz Wi-Fi, i Bluetooth ima nekoliko trikova. Gradovi su prepuni Wi-Fi i Bluetooth veza u potrazi za vašim telefonima. Da budemo iskreni, više ih zanima vaša lokacija, nego stvarni uređaj. To pokreće Facebook-ovu Nerby Friends funkciju i svaku uslugu zasnovanu na lokaciji.

Tako nastaju vaši ciljani oglasi. To omogućuje TripAdvisoru da vam pošalje obavještenje kada stojite preko puta Starbucks-a ili da na Google-u vidite oglase za različite prodavnice pored kojih ste prošli u tržnom centru. Ako je Bluetooth na vašem telefonu otključan, on neprestano šalje podatke, a u najboljem slučaju šalje samo podatke o vašoj lokaciji. To je poput prijavljivanja na Facebook. Ni ne znajući, ostavićete svoj trag na karti.

Isto važi i za otvorene Wi-Fi mreže, na koje je povezivanje dosta opasnije. Naravno, reći ćete da nikada ne ostavljate Bluetooth uključen jer on potroši cijelu bateriju. Situacija je sljedeća, u novijim uređajima Bluetooth čipovi zahtijevaju manje snage. Zato će se vaš Apple Watch povezati sa vašim iPhone-om na ovaj način ako ima priliku za to.

U iOS-u 11 – i najnovijoj verziji Androida – priključci u Control centru mogu samo da prekinu vezu i neće deaktivirati antenu. To bi moglo da bude prilično zbunjujuće budući da je iPhone radio drugačije u slučaju prethodnih uređaja. Kako bi to riješili, Apple-ovi inženjeri su promijenili boju tastera iz sive u bijelu, kada je funkcija “isključena”.

Ako želite da isključite tu funkciju u potpunosti, trebalo bi da uđete u Settings, piše “iMagazin”.

Send this to a friend