Love & Sex Savršenstvo u ljubavnim odnosima ne postoji

Naučnici upozoravaju da je opasno tražiti srodnu dušu

Holivud, romantični romani, savršen život sa partnerom na društvenim mrežama… Previše je lako vjerovati u srodne duše. Ali dok gotovo dvije trećine odraslih Amerikanaca vjeruje u njih, prema anketi sa Univerziteta Monmouth iz 2017. godine, profesor psihologije Gari V. Levandovski kaže da termin “srodna duša” može biti opasan. Može doprinijeti težnji ka savršenstvu – a savršenstvo, u odnosima, je u osnovi nedostižno, piše Time.

“Ako vjerujete u srodne duše, onda je manje vjerovatno da ćete prevazići “probleme”, jer je ta osoba trebalo da bude savršena i sve je trebalo da bude lako”, kaže on.

“Ukoliko ljudi traže srodnu dušu, mogu da završe tu neprekidnu potragu”, kaže Ramani Durvasula, psiholog iz Kalifornije. Ako vjerujete u srodne duše, lako je pomisliti da vam je potreban neko drugi da vas upotpuni. Ali odnos dvije osobe unapređivanje, a ne nužnost kaže ona.

Umjesto što tražite srodnu dušu, počnite potragu za vezom koja je realna, iskrena i zdrava. Stručnjaci objašnjavaju kako to da učinite.

Napravite listu

Durvasula kaže da ako napravite listu osobina koje tražite kod nekog, možete pomoći sebi da pronađete prikladnog partnera. Traženje određenih kvaliteta umjesto nejasne ideje, poput srodne duše, omogućava vam da budete precizniji u vezi sa tim šta želite.

“Pokušajte da napišete osobine koje su vam najvažnije. Proces može da postane vježba samoistraživanja, objašnjava”, Durvasula.

“Više se fokusirajte na osobine ličnosti i ideologije koje su uglavnom važnije od faktora kao što su gdje neko radi ili koja su njegova interesovanja”, kaže ona. Durvasula navodi primjere kao što su ljubaznost, saosjećajnost, dosljednost, odanost i otvorenost kao primjere osobina koje se mogu pripisati nekom.

“Potom dodajte objektivne osobine, kao što je etnička pripadnost ili religija, na vašu listu ako su sastavni dio vaše potrage za partnerom”, kaže ona.

Psiholog Levandovski ističe da se na svoju listu vratite ne samo kada pronađete partnera, već i kako vaš odnos bude napredovao. Na taj način možete da pratite kako se vaš partner uklapa u karakteristike koje ste tražili.

Posmatrajte odnose oko sebe

“Veza se ne događa na Instagramu”, kaže Duvarsula.

Potražite razne parove iz “stvarnog” života koje dobro poznajete, prijatelje ili porodicu, i zapitajte se kojim kvalitetima se divite u tim vezama.

“Pokušajte da shvatite i negativne strane”, dodaje Levandovski.

Ako vam se ne sviđa način na koji jedan partner ostavlja drugog, napišite to.

A ako ste dovoljno bliski sa nekim, pitajte tu osobu zbog čega njegova veza funkcioniše (ili, ako se neko razvodi, šta je tome doprinijelo).

“Mislim da uvijek, takve stvari, želimo da pitamo ljude u srećnim vezama, ali pravo zlato je u ljudima čiji su se odnosi završili”, smatra Durvasula.

Levandovski kaže da pronalaženje načina za oponašanje pozitivnih stvari i izbjegavanje nekih negativnih može pomoći prilikom shvatanja šta želite, a šta ne želite.

Dajte prednost sebi

Postati dio posvećenog i zdravog odnosa počinje usredsređivanjem na sebe.

“Provoditi vrijeme radeći na sebi, bilo da je to vezano za vašu karijeru, lični život ili jednostavno na ono ko ste i kakvi ste kao osoba”, kaže Devarsula napominjući da je najbolje vrijeme za pronalazak nekoga kada ste 100 odsto zadovoljni sobom.

“Biti sa nekim drugim neće ispuniti tu prazninu, bez obzira koliko osoba bila sjajna”, kaže ona.

Već ste u vezi?

“Usresredite se na rast kako pojedinačno, tako i kao par”, kaže Levandovski.

Ako volite da trčite, nemojte da prestanete da se prijavljujete za trke samo zato što ste u vezi i ohrabrujte partnera da slijedi svoje strasti. Zatim pokušajte da učestvujete u aktivnostima u kojima uživate zajedno.

Send this to a friend