Muzika film i TV

Marija Perović o seriji Grudi: Šarmantne junakinje u dirljivoj ženskoj priči

Foto: Miloš Zvicer

Grudi, najnoviji crnogorski televizijski projekat je nostalgično putovanje u Nikšić, ali prije svega pokreće važnu temu u našem društvu borbu protiv kancera dojke.

Pripadnici srednje klase, intelektualci, neostvareni i šarmantni anti-junaci, roditelji i oni koji pokušavaju da se ostvare kao roditelji heroji su novog televizijskog projekta crnogorske rediteljke Marije Perović, porodične mini-serije “Grudi”, koju će crnogorska publika imati priliku da pogleda na javnom servisu najkasnije u oktobru.

Serija je nastala po ideji i scenariju Marije Perović i Vladislave Vojnović, a uloge tumače neki od najboljih glumaca iz regiona. Tako se u glavnim ulogama pojavljuju Dubravka Drakić, Nada Šargin, Marija Škaričić i Vojin Ćetković. Pored njih, igraju još i Mira Banjac, Peđa Bjelac, Branimir Popović… Direktor fotografije je Dušan Grubin, scenografkinja Dragana Baćović, a kostimografkinja Tijana Todorović. “Grudi” su osmišljene kao serijal od četiri epizode koje su snimane uglavnom u Nikšiću, rodnom gradu rediteljke, a neke scene snimane su u Tivtu u Beogradu. U koprodukciji sa Radio televizije Crne Gore seriju realizuje producentska kuća „Meander film”.

NOSTALGIČNO PUTOVANJE

Najnoviji crnogorski televizijski projekat predstavlja nostalgično putovanje u Nikšić, onakav kakvog ga rediteljka pamti, ali prije svega “Grudi” pokreću važnu temu u našem društvu, kojoj nije posvećena dovoljna pažnja – borbu protiv kancera dojke. Serija osim dramskog, umjetničkog, humorističkog, melodramskog, stoga, ima i edukativni značaj, jer skreće pažnju na vrline i mane savremenog društva tempo života, trka za afirmisanjem, opstanak, prijateljstvo, podrška, generacijski sukob i želja za boljim životom. Nakon igranog dijela, slijedi snimanje značajnog, dokumentarnog segmenta, pa se u strukturu uključuju autentični, a ne fiktivni likovi ljekari, psiholozi, istoričari, koji će iz pozicije struke govoriti o problemima grudi, kazala je u razgovoru za Vikend novine rediteljka Marija Perović.

“Serija govori o tri dana u kojima se susreću četiri najbolja prijatelja na proslavi godišnjice mature. Svaka od epizoda posvećena je jednom od glavnih junaka, a to su tri žene Ana, Zorka i Jelena, i jedan muškarac, pa pratimo promjene koje se dešavaju u njihovim životima. Serija ima atipične junakinje i junake, koji su u srednjim godinama, završili su fakultete i željni su života. Jedna od junakinja serije je bolesna, te je ovo prije svega priča o požrtvovanju, prijateljstvu i ljubavi, muškoženskoj i ljudskoj”, objasnila je Perović, dodajući da su glavne junakinje, različite i bliske, te da zajedno sklapaju sliku idealne žene.

NEOPHODAN JE OTVOREN RAZGOVOR

“Svakoj od njih nedostaje ona druga ili treća ili prva da bi bile potpune. Glavni glavni muški lik je idealna projekcija svake žene, on ih razumije i djeluje”, kaže Perović.

Na ideju o snimanju serije sa pomenutom tematikom rediteljka je došla upravo na proslavi godišnjice sopstvene mature.

“Tada sam čula da se ta priča krije, sakriva… Mislim da samo otvorenim razgovorom o svim našim problemima, a pogotovo o bolestima, bolesti možemo izliječiti. Ministarstvo zdravlja je prepoznalo tu potrebu i aktuelnost ove teme, pa je zato pokrovitelj serije. Ali, naglasila bih da ovo nije priča o bolesti, ovo je na prvom mjestu priča o životu”, napominje Perović.

Iako Ana, Zorka i Jelena jesu Crnogorske, rođene su i odrastale na ovom tlu, ovo nije isključivo lokalna priča.

CRNOGORSKE HEROINE

“Heroine ove televizijske priče pokušale su svoje živote da trasiraju na drugačiji način. Možda je najviše Zorka po mentalitetu crnogorska, ali ona svoju životnu priču najviše i mijenja. Dakle, junakinje su žene u najboljim ili najgorim godinama. Dovoljno su stare da imaju iskustva, a dovoljno mlade da na ta iskustva još uvijek mogu da utiču. One su u prostoru po životnom stažu koji je u nekim ozbiljnim sistemima i državama pravi i najbolji, a kod nas najčešće depresivan i deprimirajući pogotovo za žene. ‘Grudi’ takođe govore da nikada nije kasno za novi početak. Svi mi koji govorimo jezikom koji razumijemo treba da se potrudimo i prihvatimo priče koje nas se tiču univerzalno, regionalno, pa tek onda lokalno. Cijeloj regiji fali ženskih priča”, smatra Perović.

Prema planu, “Grudi” bi trebale biti emitovane i u regionu.

Novi kvalitet i raznolikost domaćih televizijskih serija

“Grudi” su treća televizijska serija koja je u Crnoj Gori snimljena u posljednje vrijeme, uz projekat sa istorijskom tematikom Željka Sošića, “Božićni ustanak” i prvi crnogorski sitkom “Dojč kafe” Dušana Kovačevića. Ipak, i pored nedovoljnog broja snimljenih televizijskih serija u našoj zemlji, Marija Perović ističe da treba da nas raduje njihova žanrovska raznolikost i novi kvalitet koju ta raznovrsnost nudi.

“Odavno već ne možemo i ne treba da pričamo o audiovizuelnim djelatnostima u našoj zemlji kao o počecima, već o kontinuitetu. Sa ponosom mogu da kažem da je i Fakultet dramskih umjetnosti, na kojem predajem, u velikoj mjeri promjenio našu scenu i kreirao novu profesionalnu realnost.

Filmski centar Crne Gore će uspostaviti temeljne profesionalne standarde, kontinuitet, pouzdanost i mogućnost plasmana svega onog što je dobro u crnogorskoj produkciji na većem tržištu. Sa Filmskim centrom može nama u Crnoj Gori biti samo lakše, iako će na neki način posla biti više, ali van granica ćemo biti prepoznatljiviji”, smatra Perović.

Send this to a friend