Muzika film i TV

The Dig, film koji istražuje ideju smrti

Jedno od rijetkih mjesta za zabavu kojima pandemija nije poremetila izlaz za 2020-2021. godinu, je Netflix koji nastavlja svoju dominaciju 2021. objavljivanjem bar po jednog novog filma u toku svakih par nedjelja, nerijetko i puno češće, s još nekoliko festivalskih preuzimanja. Iako će pokretati niz žanrova i uključivati neke filmove o događajima nalik blockbusteru, “The Dig”, je pogodniji za ljude koji žele usporiti stvari.

To je tiha, drama sa impresivnom glumačkom postavom i nekoliko zanimljivih vizuelnih ideja, a iako joj nedostaje snage poput možda nekih drugih naslova, postoji utjeha u tome što ćete provesti vrijeme u prirodi, i biti svjedoci istorije. I nema sumnje da će novi Netflixov film “The Dig” obradovati ljubitelje istorijskih drama. Ima sve elemente za to – nevjerovatan filmski set smješten na idiličnom engleskom seoskom imanju, kostimi iz tog perioda, izvrsna glumačka ekipa koju vodi šarmantna Keri Maligan (Carey Mulligan), ali što je najvažnije – zasniva se na istinitim događajima. To je film u kojem novootkopana prošlost ima dramatičan efekat kako na život likova, tako i na način na koji su predstavljeni na ekranu.

U filmu koji je režirao Sajmon Stoun (Simon Stone), Maligan glumi Edith Pretty, ženu čije je seosko imanje ušlo u istoriju kao jedno od najvažnijih arheoloških nalazišta ne samo u Velikoj Britaniji već i u svijetu. I to sasvim slučajno, zapravo samo i isključivo zahvaljujući njenim zaslugama, istrajnosti i vjeri da zemlja kojom je okružena čuva veliku tajnu koja tek treba da se otkrije.

Radnja je smještena u godinama neposredno pred izbijanje Drugog svjetskog rata u Velikoj Britaniji, a centar je upravo operacija iskopavanja blaga na njenom imanju Sutton Hoo. Uključeni su i vodeći britanski arheolozi i muzeji, ali glavni „kopač“ je lokalni arheolog amater Basil Brown kojeg igra Ralf Fiens (Ralph Fiennes). Film je zasnovan na istorijskom istoimenom romanu iz 2007. godine novinara i pisca Džona Prestona, čija je tetka, Margaret, bila među timom arheologa uključenih u iskopavanja.

Sve je počelo pod sumnjom. Edith Pretty i njen suprug kupili su kuću u Sutton Hoo-u, na čijem se imanju nalazilo nekoliko velikih humki zemlje. Godinama su postojale teorije o tome šta bi moglo ležati ispod – zakopano blago, rimski grobovi ili čak vikinški brod – ali tek nakon što je Pretty-in suprug umro, udovica je konačno nastavila sa svojim osjećanjem i odlučila da iskopa i vidi šta se nalazi ispod. Ono što je pronašla bilo je možda najznačajnije arheološko otkriće na engleskom tlu. U “The Dig”, kada se različiti likovi probiju do lokacije koja daje filmu ime, nebo je rijetko isto. Kako priča napreduje od jednog čovjeka do drugog do značajnijeg istorijskog otkrića vrijednog dramatizovanja tokom 80 godina kasnije, oblaci nad Suffolkom dolaze i odlaze, s svim odgovarajućim nijansama.

Bez otkrivanja previše detalja, film zavređuje pohvalu što je više moguće na planu prirode. Od početka možete vidjeti kako je film lijep, prostrani predjeli trave i drveća, blago zaklonjeni jutarnjom gustom maglom, valoviti oblaci puni kiše koji propuštaju samo najsjajnije sunčane zrake i prilično iskreno, prljavština koja izgleda tako bogato i baršunasto da želite da budete tamo, u filmu, samo da biste svoje ruke zakopali u tu divnu zemlju. Pejzaž oduševljava, i ako ništa drugo, ostvarenje vrijedi pogledati samo da bi se vidjelo koliko lijepa priroda može biti.

Povrh toga, predstave koje su izvodili Maligan i Fienes su spektakularne, a oboje su u stanju da publici prenesu kako se osjećaju likovi, ponekad nevjerovatno uzbuđeni, drugi put krajnje frustrirani ili puni egzistencijalne tuge. “The Dig”, je film koji suštinski istražuje ideju smrti, od iskopavanja do zastrašujućeg rata, ali dok režiser nikada ne gubi dodir sa strahovima i strepnjama koje dolaze u svakodnevnim životima svih nas, ovaj film nije triler koji izaziva anksioznost ili mračna drama, on je proslava života. I na taj način ističući da su svi naši životi na neki način važni i da će ono što ostavimo ostati upamćeno.

Tags
NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Narcis Zgubidan
Gost
Narcis Zgubidan

Ma ne valja ovo ništa”mala nevesta”je zakon,a čuo sam da je mantijaši naročito vole,znaju oni što valja.
Engleske serije i filmovi,ma to je obično smeće.

Send this to a friend