Muzika film i TV

Živimo u duboko korumpiranom društvu punom kriminala

Foto: Nacional.hr

Iza grupe Letu štuke je uspješna godina koju su obilježile brojne svirke, uspješna ljetnja turneja i novi album “Topla voda”. Na sceni su od 1986. godine, a Dino Šaran, tekstopisac i frontmen ove grupe, sve ove godine ostao je dosljedan sebi i kvalitetnoj muzici.

Singlovima “Bože zdravlja”, “Supermarket” i “Bočice” najavili su novi, četvrti album “Topla voda” na kojem su radili nekoliko godina.

“Znamo da je ‘topla voda’ sinonim za naglašavanje očiglednog, već viđenog. Tehnologija nam je, između ostalog, omogućila i znanja koja sami ne posjedujemo. Ta znanja uglavnom površno prisvajamo te ih knjižimo kao vlastite misli i distribuiramo nazad u eter iz kojeg su došle. O tome govori naslovna pjesma”, rekao je Dino Šaran frontmen grupe Letu štuke.

Novi album donosi standardne ‘Letu štuke pjesme’, ali i novi štih kojim su publici ponudili dosad neviđeno. Društveni angažman, socijalne teme i ljubav i dalje dominiraju u tekstovima Dina Šarana, jednog od najboljih i nacjenjenijih tekstopisaca u regionu, a reakcije publike i kritike su i više nego odlične.

“Na početku je bilo malo zabune zbog žanrovske šarolikosti, ali otkako je album vani, puzzle se slažu. Život je nepresušni izvor inspiracije. U BiH ili bilo gdje drugo”, rekao je Dino.

U pjesmi “Zemlja gori”, kojom su opjevali goruće probleme BiH i pobudili interes širom regiona, udružili su snage s bendom Dubioza kolektiv.

“Živimo u duboko korumpiranom društvu punom kriminala. To društvo smo svi mi. Ja se nisam pretvorio ni u čije očekivanje, osim svoje prema sebi. Ne znam za druge. Važna je borba kroz život, ali je još važnije za šta se boriš – za grobno mjesto ili za budućnost svoje djece. Bez drastičnog rasta kolektivne svijesti i savjesti neće i ne može biti promjena, osim na gore”, pojasnio je.

Letu štuke nedavno su objavile i djelimičnu obradu pjesme “Klinac u getu” koju je preminuli Banjalučanin David Dragičević napisao kada je imao 16 godina. Nakon njegove smrti ova pjesma je postala himna pokreta i grupe #pravdazaDavida, a na ovaj način sarajevski bend pružio je podršku borbi za istinu i pravdu.

“Ne znam za druge i nije moje da sudim ni o čijim motivima za ovo ili ono. Moj motiv je motiv roditelja i ljudskog bića. Te porodice proživljavaju golgotu i trebamo biti uz njih. U što većem broju. Mirno i dostojanstveno kao i dosad”, poručio je.

Nerijetko javne ličnosti glasno progovaraju o gorućim problemima u društvu, a na pitanje kakve promjene mogu napraviti angažovanim radom, Šaran kaže da umjetnost mijenja individualca, ali ne i masu.

“Previše je trasha okolo i on prevazilazi okvire komercijalne zabave. Postaje umjetnost. Uvodi masovni ukus u neku dosad nepoznatu sferu zasićenja. Fake art osvaja tron i sve se vraća na fabričke postavke. Tako mi se čini”, rekao je.

Činjenica je da njihove poruke stižu do velikog broja građana, ali nažalost ne i do onih koji imaju moć da naprave neophodne promjene u društvu koje izgleda kao da je potonulo u apatiju.

“Apatija je kod nekog prisutna zbog nemogućnosti da bude ono što nije, a kod nekog zbog nemogućnosti da bude ono što jeste”, rekao je.

Send this to a friend