Showbiz

Buran život genijalne Palome Pikaso

Paloma Pikaso, ćerka velikog slikara, cijelog života borila se sa ogromnim teretom svog prezimena. Za svoju majku je rekla da bi imala pravo sebe da naziva umjetnicom da se nije srela sa Pablom Pikasom. Pored toga što je imala jedan od najskupljih razvoda u istoriji, Paloma je izuzetno cijenjeni dizajner, prenosi HIT.

Paloma Pikaso je izuzetno cijenjena u svijetu dizajna i predstavlja svjetsku modnu ikonu. Nikada nije željela da je ljudi porede sa ocem i zato je izabrala dizajn, a ne slikarstvo ili bilo koju drugu granu umjetnosti. Rođena je 19. aprila 1949. godine u Valoriju, malom mjestu na jugu Francuske. Njena majka, Fransoaz Žilo je poznata slikarka koja se ipak našla u sjenci Pabla Pikasa. Za svoju majku je rekla da bi imala pravo sebe da naziva umjetnicom da se nije srela sa Pablom. Od malih nogu bila je okružena svjetskom umjetničkom elitom i još tada je znala da njen put nije umjetnost i da samo vrijednim i predanim radom može izaći iz sjenke svog oca. Njeno ime – Paloma znači golubica, a dobila ga je po Pikasovoj čuvenoj istoimenoj slici koja je predstavljena na Međunarodnoj konferenciji mira u Parizu 1949.

https://www.instagram.com/p/4MxX_AMqww/

Pikasova muza koja je svojevoljno otišla

Sa samo četiri godine bila je svjedok razvoda roditelja čiji je zajednički život i prije toga bio obilježen medijskim tračevima i seksualnim skandalima.

Pablo Pikaso upoznao je Žilo, četrdeset godina mlađu od njega, davne 1944. nakon njene prve izložbe slika. Tokom narednih devet godina, Fransoaz Žilo se sa njegovim okrutnostima i izopačenostima nosila potpuno smireno, uspješno vodeći relativno miran porodični život sa umjetnikom i njihovo dvoje djece – Klodom i Palomom. Paloma je bila tiho dijete i često je boravila u Pikasovom slikarskom ateljeu. To je ujedno bio jedini način da provodi vrijeme sa ocem. Iz tog ćutljivog druženja sa ocem nastale su dvije poznate slike na kojima se našla i sama Paloma. Riječ je o slikama Paloma i pomorandža i Paloma u plavom.

Fransoaz je bila prva i jedina od Pikasovih muza koja ga je napustila svojevoljno, netaknutog dostojanstva, ali to nije bio kraj drame. Jedanaest godina nakon rastanka sa mužem, Žilo je napisala knjigu “Život sa Pikasom”. Pikaso je pokušao da joj sudskim putem zabrani objavljivanje djela, ali je ona dobila parnicu. Knjiga je prodata u preko milion primjeraka na više jezika. Osujećeni Pikaso pokušao je zatim sopstvenoj djeci da oduzme prezime, ali ni u tome nije uspio. Od malih nogu Paloma je bila svjedok sudskih procesa između sopstvenih roditelja. Sud je postao neodvojiv od porodice Pikaso. Mnogo godina kasnije i Paloma će biti svjedok brojnih ostavinskih i brakorazvodnih procesa.

Žena u sjenci oca

I pored ne tako srećnog djetinjstva Paloma je upisala Univerzitet u Parizu Nanter, da bi poslije završenih studija počela da radi u pozorištu Foli Berže kao kostimograf. Pročula se po svojim avangardnim bikini kostimima sa dragim kamenjem i do tada neviđeno ekcentričnim i raskošnim ogrlicama od cirkona.

Njen rad je zapazio Iv Sen Loran i angažovao je kao asistenta na njegovoj modnoj kolekciji. Karijera Palome Pikaso se zahuktala 1971. godine kada je ostvarila uspješnu saradnju sa grčkom juvelirnicom “Zolotas”. Dvije godine kasnije, 1973. umro je Pablo Pikaso. Njegova posljednja žena i sada udovica Žaklina Rok, nije dozvolila Palomi da prisustvuje očevoj sahrani. Ovaj gest je najavio beskrajno bolan proces podjele Pablove imovine.

Skrhana bolom, Paloma se povlači sa svjetske scene da bi se na istu vratila tek poslije šest godina. Za to vrijeme se upoznala sa Argentincem Rafaelom Lopezom Kambilom zahvaljujući čijim vezama je doživjela nevjerovatan uspjeh na poslovnom planu.

Rafael Kambil je u to vrijeme bio uspješan scenarista, ali nisu mu manjkale ni menadžerske vještine. Veoma uticajan i sposoban, lansirao je Palomu u visoko društvo i lično joj osmislio i kreirao stotine miliona težak biznis sa kozmetičkom industrijom. Živjeli su u Njujorku na Park Aveniji u stanu od 2.5 miliona dolara, odlazili na basnoslovno skupa putovanja kako bi promovisali svoju kozmetičku industriju i samo od toga zarađivali 130 miliona dolara godišnje.

Paloma je bila srećna. Za Njujork je jednom prilikom rekla da je idealan grad za stvaranje.

“Evropa je previše konzervativna i tamo je važan dio stvaranja ličnost umjetnika, dok je u Njujorku akcenat na samom djelu, manje na umjetniku”, istakla je Paloma Pikaso. Paloma se oprobala i kao glumica u erotskom filmu “Besmrtne priče”, gdje tumači ozloglašenu Eržebet Batori.

Najskuplja brakorazvodna parnica u istoriji engleskog pravosuđa

Godine 1995. Paloma je napustila Rafaela i otišla u London. Tako počinje jedna od najskupljih brakorazvodnih parnica u istoriji engleskog pravosuđa. Samo troškovi spora izašli su na 4 miliona funti! Njen suprug potraživao je vlasništvo na polovinu Pikasovih djela koja su pripala Palomi u ostavinskoj raspravi. Vrijednost Pikasove zaostavštine čiji dio je potraživao Kambil procijenjena je tada na 400 miliona funti.

Dvije godine kasnije, Rafael Kambil je odustao od spora. Interesantno je da je prvi put na brakorazvodnoj parnici u Britaniji korišćen kompjuterski sistem “Livenote” koji je u realnom vremenu “pozivao” dokaze iz baze. Svi učesnici spora u sudnici imali su ekrane na kojim bi bio istaknut sporni dokaz/dokument.

Sada sa svojim drugim suprugom Erikom Tevenom Paloma Pikaso živi na relaciji Ženeva-Marakeš. Ima 67 godina i osnivač je i fondacije “Paloma Pikaso” koja je registrovana u Lozani.

Send this to a friend