Showbiz

Nepoznati detalji iz života Vitni Hjuston

Dokumentarac Oskarom nagrađenog reditelja Kevina Mekdonalda “Whitney”, premijerno je prikazan u Kanu ove nedjelje, a priča priču o životu umjetnice predivnog glasa koja je pronađena mrtva u hotelskoj kadi 2012. godine.

Imala je samo 48-godina, a ovaj dokumentarac, pokušao je da odgovori na pitanje šta ju je odvelo na taj put samouništenja, prenosi Express.hr.

Vitni Hjuston je jedna od najprodavanijih umjetnica 20. vijeka, ali umjesto njenim glasom mediji su se, većinom, i to nekoliko godina prije njene smrti, bavili upravo njenom zavisnošću o drogama. Mekdonald se tako u svom dokumentarcu pita zašto nikada nije mogla da se riješi zavisnostii i kako neko ko djeluje tako srećno i vrckavo može biti toliko izmučen. Intervjuisao je većinu, ako ne i sve njene najbliže saradnike, uključujući i njenog bivšeg supruga Bobija Brauna i zaključio da je bila ukleta od trenutka kada se rodila.

Stariji rođaci i danas se sjećaju kako je bila predivno dijete, a uz ljepotu pričalo se i o njenim vokalnim sposobnostima. Njena majka bila je učiteljica pjevanja pa je tako i sama Vitni odrastala uz muziku, a najviše gospel, u koji se zaljubila. Ali ta ljubav nije bila dugog vijeka.

Uništila je afera koju je njena majka Sisi Hjuston imala sa sveštenikom i zbog koje su se njeni roditelji razveli.

U to je vrijeme njena majka bila prateći vokal poznatim muzičarima kao što su Elvis Prisli i Areta Frenklin. Vitni je još kao tinejdžerka pratila majku na njenim nastupima, a 16. rođendan proslavila je uz kokain, piše BBC. U ranim 20-im postala je superzvijezda manekenskog izgleda i nevjerovatnih glasovnih sposobnosti.

Izgledala je poput ‘američke slatke djevojke’ koja dolazi iz dobre hrišćanske porodice.

Ali malo ko je tada znao šta se zapravo događa iza tog balona ljepote i sjaja. Kućni snimci svjedoče o bistroj djevojci uvijek spremnoj na šalu i onoj koju je zavisnost o drogama promijenila, uništila. Snimanje dokumentaraca o nevjerovatno talentovanim muzičarima postao je trend, posebno kada je riječ o muzičkim divama koje su umrle tragičnom smrću.

Jedan od njih je i “Little Girl Blue”, koji priča o Dženis Džoplin, a tu je zasigurno najpoznatiji onaj o Ejmi Vajnhaus. Prošle godine je izašao još jedan dokumentarac čija tema je bila život Vitni Hjuston, Nika Brumfilda “Whitney: Can I Be Me”.

I jedan i drugi bave se nizom sličnih pitanja, posebno “double consciousness” – dvostrukom svijesti, koji dolaze uz život afroameričke djevojke iz geta koja pokušava da osvoji Ameriku i biseksualnosti koju je negirala u javnosti.

Njen životni put jako je sličan onom prikazanom u Kapadijevom dokumentarcu o životu Ejmi Vajnhaus. Obrazac je gotovo isti, bolestan brak sa muškarcem sklonim izazivanju problema, kao što je bio njen brak s Bobijem Braunom koji je postao posebno ljubomoran nakon što se Vitni proslavila u filmu “Tjelohranitelj”.

Otac koji se puno “petljao” u njene poslove, a njen je čak bio mnogo gori od Ejminog jer je Džon Hjuston svoju ćerku tužio za 100 miliona dolara.

U trenutku kada gledalac pomisli kako je riječ o još jednom depresivnom dokumentarcu o životu muzičke legende s tužnim krajem, Mekdonald otkiva ‘ključ’ misterije koja je uništila Vitni.

Već je do tada utvrdio kako su za vrijeme majčinih (čestih) turneja djecu čuvali rođaci, a nakon 90 minuta otkriva nam da je mladu djevojku zlostavljala jedna od njenih rođaka, Di Di Vorvik, inače sestra pjevačice Dijon Vorvik. I tada priča poprima jedan potpuno drugi tok, i postaje tragična priča o zlostavljanju djeteta. I zatvorenog kruga u kojem se nalazila ona, a onda završilo i njeno dijete.

Iako nema konkretnih dokaza ili navoda da je ćerka Bobija i Vitni, Bobi Kristina Braun, takođe bila zlostavljana, dokumentarac se nastavlja pričom o djevojci, zatvorenoj u izolovanoj kući dok su njeni roditelji bili nesvjesni šta rade pa po zidovima i podovima crtali znakove đavola, termin “zlostavljanje djece” zvuči sasvim primjereno.

Bobi je umrla tri godine nakon svoje majke, 2015. godine. Možda će ovaj dokumentarac poslužiti upravo tome, i pomoći djeci koja nešto slično proživljavaju i pate, pa čak i u kućama bogatih i slavnih.

Send this to a friend