Showbiz

Uroš Đurić: Populizam je kopile postmodernizma i kraja istorije

Ove jeseni ima mnogo povoda za razgovor sa Đurićem. Imao je prvu samostalnu izložbu u Banjaluci, sa Mihaelom Milunovićem i Vukom Vidorom je činio selektore izložbe „Limited“ 29. Memorijala Nadežde Petrović promovišući mlade umjetnike. Ove jeseni je i njegova Crvena zvezda pobijedila Liverpul…

“Najveća pobjeda populizma sastoji se u relativizaciji svega, stoga populizam kao ideologija jeste kopile postmodernizma i kraja istorije kakvu poznajemo do sad. Čitav politički spektar od ultraljevice do ultradesnice je suštinski jalov. Čitam Lenjina u posljednje vrijeme i frapantno je do koje mjere postoje analogije između tadašnjeg i sadašnjeg doba, s obzirom na to da je o imperijalizmu pisao prije 100 godina u Cirihu 1916.

To je izvanredna studija u kojoj on uz pomoć izvora koje nalazi među kapitalističkim teoretičarima jasno pokazuje da je slobodno tržište mit jer ono neminovno dovodi u svojoj najvišoj fazi do stvaranja monopola kartela i trustova upravo finansijskog, a ne industrijskog kapitala. On citira Morisa Vala koji još 1895. piše da ekonomskim uzrocima tadašnje kolonijalne politike treba dodati socijalne: ‘Uslijed sve veće komplikovanosti života i teškoća koje tište ne samo radničke mase nego i srednje klase, u svim zemljama stare civilizacije nagomilavaju se netrpeljivost, razdraženost, mržnja, što sve dovodi u opasnost društveni mir. Energiji koja je izbačena iz određene klasne kolotečine treba naći primjenu, treba joj dati posla izvan zemlje da se ne dogodi eksplozija unutra.’ I eto ti cijele istorije 20. vijeka sadržane u jednom pasusu”, kaže između ostalog Uroš Đurić za novi broj Nedeljnika.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Kominterna
Gost
Kominterna

Jeste, Lenjin, Marks, Cercil iako kapitalista u svojim memoarima govori o ekonomskim uticajima na pocetak II svjetskog rata, svi oni govore da je od najveceg uticaja na globslne sukobe klasna nejednakost, da oni koji zele da sacuvaju tu nejednakost su upravo kreatori sukoba, kriza. Svaki put kad dođe do građanskog bunta taj bunt se kontrolise na nacin sto se zemlja… Više »

Send this to a friend