Zanimljivosti Svakog dana u nju se baca 4500 tona smeća

Buriganga, rijeka koja liči na deponiju

Buriganga protiče jugozapadnim dijelom Dhake – glavnog grada Bangladeša, u kojem živi oko 15 miliona stanovnika. Duga je oko 18 kilometara, prosječna dubina iznosi i 7,6 metara, a maksimalna 18 metara.

S obzirom na to da većinu teritorija Bangladeša čine riječni sistemi s oko 700 rijeka, one igraju važnu ulogu u saobraćajoj infrastrukturi zemlje, ali i njenom ekonomskom razvoju. Buriganga je nekada bila žila kucavica Dhake, ali danas se smatra jednom od najzagađenijih rijeka na svijetu koja ugrožava živote.

Naime, u Burigangu se svakoga dana izbacuje oko 4500 tona najrazličitijeg smeća – od industrijskog i medicinskog otpada preko smeća iz domaćinstava do kanalizacije. Rijekom plutaju odbačena plastika, mrtve životinje…

Povrh svega, u nju se svakoga dana uliva i više od 60.000 kubnih metara otrovnih voda kao posljedice proizvodnje različitih industrija, od čega trećina tog broja pripada kožarskoj industriji.

To što se rijeka ne čisti, negativno utiče na zdravlje pojedinaca koji žive u njenoj blizini. Uprkos tome, ljudi i dalje njom plove jer nemaju drugog izbora, koriste je za pranje veša i suđa.

Bangladeš je jedna od najsiromašnijih zemalja svijeta, a teška industrija zapošljava mnogo ljudi. Upravo zato lokalne su vlasti bile neuspješne u regulaciji pitanja sanacije otpada. Neki čak tvrde da Burigangi nema pomoći.

Send this to a friend