Zanimljivosti

Događaji koji su obilježili 17. jul

Konferencija u Potsdamu

Konferencija u Potsdamu održana je u okupiranoj Njemačkoj. Učesnici su bili Sovjetski Savez, Velika Britanija i Sjedinjene Američke Države. Tri države su predstavljali generalni sekretar CK KPSS Josif Staljin, britanski premijeri Vinston Čerčil, te kasnije Klement Atli i američki predsjednik Hari S. Truman. Konferencija je počela 17. jula i trajala je do 2. avgusta 1945. Razgovarano je o stvaranju posljeratnog poretka, suprotstavljanju efektima rata i mirovnim ugovorima, o demilitarizaciji i denacifikaciji Njemačke. Učesnici konferencije dogovorili su se takođe i o teritorijalnim promjenama u istočnoj Evropi.

U Beogradu pogubljen Dragoljub Mihajlović

General kraljevske jugoslovenske vojske i vođa četničkog pokreta u Drugom svjetskom ratu Dragoljub Draža Mihailović pogubljen je u Beogradu. Suđenje Mihailoviću i ostalim kolaboracionistima za izdaju i ratne zločine trajalo je od 10. juna do 15. jula 1946. godine. Proces je vođen pred Vrhovnim sudom Federativne Narodne Republike Jugoslavije u Beogradu. Na osnovu originalnih depeša utvrđeno je da je Mihailović naređivao komandantima da prave ratne zločine, ubijaju zarobljene partizane, pale, pljačkaju i uništavaju civilno stanovništvo.

1453. Bitka kod Kastijona

Bitka kod Kastijona je vođena 17. jula 1453. godine kod Kastijon la Bataja u jugozapadnoj Francuskoj. Ishod bitke je bila velika francuska pobjeda, a smatra se događajem kojim je efektivno okončan Stogodišnji rat. Kao posljedica ovakvog poraza, Engleska je izgubila sve posjede u Francuskoj, osim Kalea i Kanalskih ostrva.

Vojni puč bio uvod u Španskigrađanski rat

Vojnim pučem protiv tek izabrane ljevičarske vlade Narodnog fronta u Španiji počeo je Španski građanski rat, sukob u kome su se aktuelna Druga španska republika i ljevičarske grupe borile protiv pobune desničarskih fašista i nacionalista predvođenim generalisimusom Fransiskom Frankom, koji je u državnom udaru uspio da svrgne republikansku vladu i uspostavi diktaturu. Ovaj sukob bio je rezultat kompleksnih političkih, ekonomskih i kulturnih podjela između, kako je to poznati španski pisac i pesnik, Antonio Mačado opisao, dviju Španija. Fašistički pobunjenici koji su na kraju izvojevali pobjedu imali su podršku velikih i bogatih zemlj oposj ednika i crkve.

Međunarodni dan pravde

Svjetski dan međunarodne pravde obiljžava se u znak solidarnosti sa žrtvama zločina protiv čovječnosti, genocida i ratnih zločina, u cilju podrške sistemu međunarodne krivične pravde.

Svake godine 17. jula promoviše se međunarodna krivična pravda, ukazujući na značaj podrške Međunarodnog krivičnog suda.

Na današnji dan 1998. godine usvojen je Rimski statut kojim je osnovan Međunarodni krivični sud sa sjedištem u Hagu. Među 44 zemlje članice Ujedinjenih nacija koje nijesu potpisale, niti ratifikovale statut su Sjedinjene Američke Države, Kina i Indija.

U Hamburgu rođena Angela Dorotea Merkel

Prva njemačka predsjednica vlade odrasla je u bivšoj Njemačkoj Demokratskoj Republici. Diplomirala je fiziku u Lajpcigu 1978. godine. Do pada Berlinskog zida bila je veoma aktivna u opozicij i tadašnje države, pa je ujedinjenje Istočne i Zapadne Njemačke 1990. dočekala na funkciji portparolke bivše države. Svjetski mediji više puta su je proglašavali najmoćnojom ženom svijeta.

1762. Katarina Velika postala ruska carica

Ruski car Petar III ubijen je tri dana nakon što je svrgnut sa vlasti i zatvoren. Prijesto je preuzela njegova supruga Katarina II, koja je kasnije postala jedan od najčuvenijih ruskih vladara. Rođena je kao njemačka princeza Sophie Auguste Friederike von Anhalt-Zerbst. Vodila je dva rata protiv Turske u kojima je Rusija dobila crnomorsku obalu od Dnjepra do Dnjestara. Umrla je 1796. godine.

1955. Prvi Diznilend otvoren u SAD

Volt Dizni je u Anahajmu otvorio prvi Diznilend. Ovakav park danas postoji na pet mjesta i to, osim Anahajma u blizini Los Anđelesa u Sjedinjenim Američkim Državama nalazi se i u Orlandu u saveznoj državi Floridi, u Evropi postoji jedan i to u Parizu, jedan je u japanskoj prijestonici Tokiju, a jedan u Hong Kongu.

2001. Pronađene masovne grobnice na Kosovu

Po završetku sukoba na Kosovu i prestanka vazdušnih napada NATO na ciljeve u Saveznoj Republici Jugoslaviji, istražioci Međunarodnog suda za ratne zločine iz Haga pronašli su tokom 1999. i 2000. 876 grobnica na Kosovu, što j e potrvrdila i portparol Tužilaštva suda Florans Artman. Ekshumirane su 4.392 žrtve od kojih je tada 2.099 identifikovano.

Send this to a friend