Zanimljivosti

Euforija, ignorant… Ovo su riječi koje pogrešno koristimo

Sljedeći put kada krenete da kažete da ste euforični, ugrizite se za jezik i budite srećni što niste. Isto tako bi trebalo da se potrudite da više nikad nemate “više alternativa”, a lingvistkinja Svetlana Slijepčević objasnila je zašto.

U svakodnevnom govoru često koristimo riječi koje smo negdje čuli i prihvatili ih, a da zapravo ne znamo šta one znače. Mi smo im vremenom dali neko svoje značenje, a kako vam se u ozbiljnom razgovoru neko ne bi smijao, poslušajte savjete koji slijede.

“Jedna od najčešćih grešaka je upotreba riječi alternativa u značenju “mogućnost”. Alternativa je jedan od dva moguća izbora, dakle, nepravilna je upotreba u konstrukcijama kao što je “imamo više alternativa”. Isto tako se riječ ignorant nerijetko pogrešno koristi u značenju onaj koji ignoriše, zato što je pravo značenje ove imenice – neznalica“, objasnila je lingvistkinja.

Jedan od najpopularnijih izraza, koji smo preuzeli iz američkih serija i filmova jeste pridjev ultimativan. Obično kažemo da je nešto ultimativno dobro, kada hoćemo da kažemo da od toga bolje ne biva – iako ultimativan zapravo znači zadnji, posljednji. Takvih primjera u našem svakodnevnom govoru ima mnogo.

“Na primjer, snajper je riječ uzeta iz engleskog i označava vještog strijelca, a snajperista je dobijen prema vezista, tenkista, iako nema razloga za to”, istakla je lingvistkinja.

Kada sljedeći put za nekoga poželite da kažete da je sujetan zato što se lako vrijeđa kada ga kritikujete, prvo se konsultujte sa rječnikom. Naime, sujeta po pravilu znači praznina, ispraznost, pa je onda sujetna osoba ona koja je isprazna, ali se diči nečim što zapravo ne posjeduje. Drugi sinonim za ispraznost je taština.

Posebno su problematične riječi koje se koriste sve češće iz pomodarstva. Tako je plagijarizam postao pomodna riječ iako već dugo u našem jeziku postoje i plagijat i plagiranje, pa je ovaj izraz suvišan. Ako ste sve ovo već znali, vjerovatno sada mislite da ste euforični od sreće, jer ste tako načitani i obrazovani. Međutim, grdno se varate.

“Euforija je, prema postojećim rječnicima, stanje u kojem bolesnik osjeća prijatno, vedro raspoloženje, tako da je pogrešna upotreba ove riječi u značenju bijes, uzbuđenje i slično”, zaključuje Slijepčević.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Psiholog
Gost
Psiholog

Euforija=dozivljaj ekstremne srece…
Sujeta=gordost, oholost…

Psiholog
Gost
Psiholog

Euforija je dozivljaj ekstremne srece…, a ne neko stanje bolesnika…

Send this to a friend