Zanimljivosti Ideje o pokretima za nezavisnost rađale su se u mjestima za ispijanje kafe

Kako je kafa uništila moćno Osmanlijsko carstvo

U Grčkoj i na Kipru je poznata kao grčka kafa, u Bosni kao bosanska, Jermenima kao jermenska, Arapima arapska, a turska kafa Turcima, Crnogorcima (zovemo je i “domaća”), Srbima, Hrvatima i Albancima. Ali sredinom 16. vijeka, bila je samo kahvekafa. U to vrijeme je vladalo Osmansko carstvo, koje je od jugoistočne Evrope do Persije širila ljubav prema kafi. Ali ranih godina 19. vijeka, carstvo je počelo da se raspada. Kafa je u tome imala udjela, piše The Economist.

Kafa je došla u Tursku za vrijeme vladavine sultana Sulejmana Veličanstvenog. Kada je čovjek koga je poslao da upravlja Jemenom naišao na energično piće poznato kao kahvah, vratio ga je osmanskom dvoru u Carigrad, gdje je kahva postala popularna. Majstor kafe, možda je imao desetine pomoćnika koji su mu pomagali da melje zrno arabike u ekstra fini prah sličan teksturi današnjeg espresa. Zatim se napitak kuvao u bakarnim loncima zvanim cezves.

Dobijeno piće – gorko, crno i preliveno tankim slojem pjene, stvoreno brzim izlivanjem – služeno je u malim porcelanskim šoljicama. Da bi ublažila njegovu gorčinu, legenda kaže da je Sulejmanova supruga Hurem pomiješala kahvu sa čašom vode i prstohvatom turskog zadovoljstva – tako se poslužuje u Turskoj danas. Nisu svi, međutim, vjerovali da Kuran dozvoljava muslimanima da piju ovaj stimulativan novi napitak.

Iako se u islamskom pismu posebno ne spominje kafa, jedan sveštenik u Sulejmanovom sudu izdao je fatvu protiv pića s obrazloženjem da je zabranjeno konzumiranje bilo čega spaljenog. Ali to nije ublažilo potražnju. Mjesta za ispijanje kafe nastala su u 1555. kada su u Istanbulu kahvehanu otvorila dva sirijska trgovca. Ubrzo, skoro svaka šesta prodavnica u gradu služila je kafu. Postepeno, kahva se probijala do dalekih krajeva carstva.

Zbog kafe muškarci su se okupljali u domovima, džamijama ili pijacama. Tamo su se družili, razmjenjivali informacije, zabavljali se, obrazovali. Pismeni članovi društva naglas su čitali vijesti dana; janičari, pripadnici elitnog kadra osmanskih trupa planirali su proteste protiv sultana; zvaničnici su razgovarali o sudskim spletkama; trgovci su razmjenjivali glasine o ratu. A nepismena većina ih je slušala. U kafićima su ih upoznali sa idejama koje su izrodile nevolje za otomansku državu: pobunu, samoopredjeljenje…

Prošlo je mnogo vremena prije nego što su vlasti počele da posmatraju kahvehane kao prijetnju. Neki sultani su poslali špijune u kafiće kako bi provjerili dešavanja; drugi su, poput Murata IV, sultana ranog 18. vijeka, pokušali da ih potpuno isključe. Ali bili su previše profitabilni.

Kada su se u 19. vijeku pojavili nacionalistički pokreti širom osmanskih zemalja, popularnost kafića je naglo rasla. Etničke grupe u evropskim regionima carstva sa istočno-pravoslavnom hrišćanskom većinom započele su borbu za nezavisnost. Nacionalistički lideri planirali su svoju taktiku i zacementirali savezništvo u kafićima Soluna, Sofije i Beograda.

Njihovi napori pod uticajem kofeina uspjeli su uspostavljanjem nezavisnih država.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Barac
Gost
Barac

Ja mislim da ce I nama doci glave !

PetarPan
Gost
PetarPan

Čitajući tekst učinilo mi se da je pijačima kahva nešto se dizalo posle ispijanja iste.A kako god uglavnom nastradali su jadni turci(sam pao sam se ubio oni su je proširili)…

Vuk
Gost
Vuk

Srbi i Crnogorci su isto, ostalo vam je sve ok.

Green
Gost
Green

Ti si baš nedavno iz šume, Vuče.

Цар🇷🇺Романов
Gost
Цар🇷🇺Романов

Што скачеш у ријеку у сред јануара сине?

Send this to a friend