Zanimljivosti Jesu li stvarno mogli da jedu na toj visini?

Legenda o radnicima i ručku na Rokfeler centru visokom 260 metara

Radnici, njih jedanaest, ručaju sjedeći na čeličnom nosaču na vrhu još nedovršenog Rokfeler centra na Menhetnu, u Njujorku, na visini od 260 metara. Otkud oni tu i kako su fotografisani dugo je bila misterija, a ni danas nemamo mnogo informacija.

Ono što je izvjesno jeste da je fotografija napravljena 20. septembra 1932. godine, a da je 12 dana kasnije objavljena u nedjeljnom izdanju Herald Tribjuna, pretpostavlja se kao reklama za novi impresivni neboder.

Zna se, takođe, da scena nije bila spontana jer je istog dana snimljeno još nekoliko fotografija na istom mjestu. Na jednoj vidi nekoliko muškaraca kako drijemaju naslonjeni jedni na druge, na istih 260 metara iznad njujorških ulica.

Ljudi na ovoj fotografiji su zaista gradili Rokfeler centar. Naknadno su otkrivena imena većine, a ponešto se zna i o njihovim sudbinama. To su bili obični ljudi, neki Amerikanci, drugi došljaci, koji su toliko vremena proveli radeći sa čelikom, na visini i skelama, da su vjerovatno zaista i mogli tamo da odrijemaju.

Izgradnja Rokfeler centra nikako nije išla glatko niti bez kontroverze. Svečano otvaranje zgrade kasnilo je zbog jednog umjetničko-političkog skandala: kako bi se uljepšao ulaz u zgradu, od slavnog meksičkog slikara Dijega Rivere naručen je mural pod nazivom “Čovjek na raskršću” koji je trebalo da predstavi moderno društvo i naučnu kulturu.

No, Rivera je, predstavljajući na jednom od tri panela socijalizam, naslikao i Vladimira Lenjina.

Tadašnji upravnik Rokfeler centra, Nelsen Rokfeler, tražio je od Rivere više puta da ukloni Lenjina, što je ovaj odbijao, pa je na kraju odlučeno da se prekrije malterom.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Yes
Gost
Yes

Ovako je Risto Rokfeler stavio Mila med freske, istina, jos ga nije prikrio malterom.

Mali Perica
Gost
Mali Perica

Ih, vidi se, fotošop.

Send this to a friend