Zanimljivosti

Mračna prošlost mjesta na kojem je nastajala čokolada za careve

Nadomak Krškog, iznad ušća potoka Rajhenburg u Sloveniji, ponosno stoji dvorac uzbudljive prošlosti – Rajhenburg. Sagrađen je na šezdeset metara visokom brežuljku iznad rijeke Save. Impozantno dvorsko zdanje obnovio je početkom 12. vijeka moćni zemljoposjednik, salzburški nadbiskup Konrad, o čemu svjedoči i najstariji, romanički dio zgrade.

Vjekovima je Rajhenburg mijenjao vlasnike. Godine 1881. dvorac dolazi u ruke trapista i postaje samostan marljivih redovnika koji su živjeli na način koji izaziva divljenje.

Trapisti su živjeli zajedno, kao porodica, ali u potpunoj tišini. Razgovor među njima, pa čak i mimika ili govor tijelom bili su potpuno zabranjeni. Samo odabrani redovnik smio je razgovarati telefonom koji su koristili od 1896.

Ljeti bi se budili u jedan sat, zimi u dva pa bi nakon molitve i meditacije zasukali rukave. Iako nisu jeli životinjske proizvode (osim sira kad nisu postili) trapisti su marljivo proizvodili sir koji im duguje ime. Proizvodili su i prvu čokoladu na slovenskom tlu koja je oduševila i cara Franja Josipa, na čijem je austrougarskom dvoru bila omiljena delicija. Car im je odao priznanje za kvalitet i nazvao čokoladu Imperial. Proizvodili su i likere, štampali svoje knjige, omote za čokoladu, brošure i razglednice. Imali su i svoju elektranu.

Sve do njemačke okupacije 1941. godine trapisti su radili i živjeli u tišini. Tada je dvorac postao deportacijski logor za Slovence. Šest godina kasnije trapistički red je raspušten, a dvorac nacionalizovan. Godinu kasnije otvoren je Kazneno-popravni dom za žene. Freske i ukrasi na zidovima tom prilikom nisu uništeni.

Danas se u obnovljenim prostorijama odražavaju izložbe pa posjetioci mogu saznati kako je tekla obnova dvorca, na koji su način živjeli trapisti, kao i baciti pogled na impozantni dvorski namještaj iz zbirke Narodnog muzeja Slovenije ili medalje najpoznatijeg sportiste Brestanice – Primoža Kozmusa.

Nakon reda kulture, vrijeme je za gastronomiju. U dvorskom je podrumu otvorena vinoteka, a muzejska prodavnica nudi brojne lokalne proizvode – uključujući i čokoladu, likere od vina i čokolade. Rajhenburški dan čokolade i likera koji se održava u novembru, odličan je povod za izlet, ali ne treba čekati do tada da krenete u istraživanje.

Porodica Kunej se već petu generaciju bavi proizvodnjom vina radi i čokoladno-vinski napitak koji nastaje u mjestu gdje su rajhenburški trapisti nekada pravili čokoladu. Vinsku kapljicu rade s bijelom i tamnom čokoladom.

Send this to a friend