Zanimljivosti

Olimp, planina bogova

Nedaleko od istočne obale Grčke, na granici drevnih regija Tesalije i Makedonije reljefom dominira Olimp, 2919 m visoka planina. Snijegom prekriveni vrhovi vide se sa obližnje egejske obale. Geomorfološki gledano Olimp nije “posebna” planina. Dio je velikog vijenca koji se pruža na sjeveru kroz Bugarsku i na jug kroz Tursku. Izdvaja ga jedino činjenica da je najviša planina u Grčkoj. Ali značaj koji Olimpu daje grčka mitilogija izdvaja ga od svih drugih planina.

Prijesto za bogove

Na Olimpu je Gea, Majka Zemlja, rodila Titane. Po grčkoj mitologiji oni su bili tolikoi veliki da  su za prijestole koristili planine. A Kronos, najjači i najveći među njima sjedio je gdje drugo nego na Olimpu. Kasnije čitav panteon bogova živi u velelepnim kristalnim palatama koje se nalaze na vrhu ove planine uživajući u svojoj raskoši. Za hranu su uzimali ambroziju, a za piće nektar. Ova božja hrana po predanju im je davala besmrtnost. Mistične moći Olimpa poznavao je i Aleksandar Makedonski koji je prije polaska u rat uvijek dolazio da polaže žrtve u drevni Dion, koji se nalazio u podnožju Olimpa, tačno na mjestu gdje danas nalazimo arheološki park i muzej.

Olimp danas

Svijet i njegove religije su se od vremena kada su “bogovi živjeli na Olimpu” mnogo proemijnio. Ali ljepota ove planine od koje zastaje dah nije. Grad Litohoro čije se ime bez iznenađenje prevodi kao “grad bogova” i nalazi se u blizini Olimpa.

Biljni svet planine je prebogat sa više od 1700 registrovanih vrsta od kojih su neke autohtone.

Send this to a friend