Zanimljivosti Bila je vješta ratnica

Prava priča o Mulan je mnogo tužnija od one koju nam je ispričao Dizni

Vjerovatno ste do sada mnogo puta gledali Diznijev kultni crtani film “Mulan”, ali da li znate da je on zapravo zasnovan na drevnoj kineskoj pjesmi “Balada o Mulan”? Iako danas sa sigurnošću ne možemo tvrditi da je legendarna ratnica postojala, milioni Kineza će vam reći da je za njih Mulan i te kako stvarna.

Hua Mulan bila je legendarna kineska ratnica za koju se vjeruje da je živjela tokom perioda Južne i Sjeverne dinastije tj. negdje u periodu između 4. i 6. vijeka, piše portal ancientstandard.com.

Za razliku od animirane junakinje,“prava” Mulan je opisana kao žena koja je u startu bila vješta sa oružjem. Regija u kojoj je živjela od davnina je bila poznata po kung fu borcima koji su odlično baratali mačem, pa se vjeruje i da je Hua Mulan stekla ove vještine još kao djevojčica. Osim ovoga, jahala je konja i bila odličan strijelac.

Ipak, osnove priče o legendarnoj kineskoj ratnici, iste su kao i u Diznijevom crtaću – u njenoj porodici nije bilo muške djece što je stvorilo problem kada je car pozvao trupe da se bore protiv najezde Mongola. Kako je iz svake porodice jedan član morao da pođe u bitku, to je morao da bude Mulanin otac.

Isto kao i u Diznijevom filmu, Mulan je odlučila da zauzme očevo mjesto. Bilo joj je 18 godina kada se priključila trupama koje su se spremale da se suprotstave Mongolima. Naravno, u stvarnosti, pored nje nisu bili ni natprosječno inteligentni konj niti mali crveni zmaj da joj pomognu.

Prema legendi, Mulan je u ratu provela 12 godina! Tokom ovog perioda zbog vještine i hrabrosti, odlikovana je čak 12 puta, a i napredovala je u vojnoj hijerarjihi i stigla do visokih činova. Onda, isto kao i u filmu, Mulan je riješila da se vrati kući i posveti se porodici i navodno je tek tada svojim saborcima otkrila da je djevojka.

Originalna pjesma iz 6. vijeka završavala se ovdje, ali je knjiga objavljena u vrijeme dinastije Ming (u periodu između 14. i 17. vijeka) proširila priču o Mulan. Ova verzija legende postala je naročito popularna, a jedan od razloga za to je bila i činjenica da se priča zasnivala na ravnopravnosti polova što je u književnosti onog vremena bila prava rijetkost.

Tužan kraj priče

Ipak, ovaj roman dodao je i djelove koji nisu postojali u ranijim legendama o Mulan. Ovo se prije svega odnosi na tragičan kraj ove junakinje. Naime, prema romanu, Mulan se vratila kući samo da bi saznala da joj je voljeni otac odavno preminuo i da joj se majka preudala.

Da stvar bude još gora, ona je bila pozvana da služi kao konkubina Hešena Kana, vladara tog regiona. Kako bi izbjegla ovu sudbinu,Mulan je riješila da se ubije rekavši: “Ja sam djevojka. Prošla sam kroz rat i dovoljno učinila. Sada želim da budem sa svojim ocem”.

Dakle, u stvarnosti, nije bilo onog “živjela je srećno do kraja života”.

Dizni je za ovu godinu zakazao izlazak filma o Mulan sa Jinfei Liu u glavnoj ulozi.

Premijera je planirana za 26. jul, a pjesmu za ovo ostvarenje otpjevala je pop pjevačica Kristina Agilera.

Send this to a friend