Zanimljivosti Neobična umjetnička instalacija i turistička atrakcija u SAD

Ranč na kojem je posađeno deset kadilaka

Ako vas život navede na slavni američki put Route 66, u Amarilu Teksasu imaćete što da vidite.

Osim beskrajne ravnice i žitnih polja, vjetrenjača, pumpi s krčmama i masovnih kombinata, daleko na horizontu već s ceste uočljive su neobične strukture na prikladnoj sigurnosnoj distanci jedna od druge.

Riječ je o umjetničkoj instalaciji Ranč kadilaka iz 1974. godine koju su postavila trojica bivših pripadnika umjetničke gruše Ant farm. Grupa je nastala pod uticajem veselih 1960-ih uSAD, tj. idejama slobode, ljubavi i života izvan mejnstrim okvira, a bili su poznati po avangardnim intervencijama i idejama.

https://www.instagram.com/p/CDKa4yCMGbc/

S obzirom na boemski način života troje umjetnika, neko je moram da bude finansijer. Napravili su spisak ekscentričnih bogataša od kojih bi tražili sponzorstvo. Jedan od njih bio je tzv. Stenli Marš Treći iz Amarila.

On je pristao tako što je poslao pismo sa sljedećim odgovorom: ”Trebaće mi vremena da se naviknem na ideju ranča kadilaka. Odgovoriću vam do prvog aprila. To je toliko nebitan i smiješan prijedlog da mu želim podariti sve svoje vrijeme i pažnju, samo kako bih bezveze odlučio”.

I bijaše ranč.

Marš ga je zamislio kao ljetnju postavu i planirao da ih izvadi iz zemlje početkom jeseni, ali ranč je postao toliko popularan da je jednostavno ostao do danas.

Ranč čini deset “zasađenih kadilaka”.

Svi su iz razdoblja između 1949. i 1963. godine i nijedan nije zadržao ni trunke originalne boje. Razlog leži u činjenici što su autori htjeli da naprave interaktivne spomenike.

Posjetioci mogu ostaviti svoj trag i testirati svoje strit art sposobnosti pa su slobodni da šaraju po kolima. Obližnja suvenirnica prodaje sprejeve ako ste zaboravili da ponesete svoje.

Obično 24 sata traje šara na kolima, nakon toga dođu novi posjetioci i kreiraju svoju.

Prednost ovog muzeja je i to što je otvoren 24 sata dnevno, a ulaz je – besplatan.

Kao inspiracija poslužila je dječja knjiga ”The Look of Cars”, koja ih je navela na ovaj mini prikaz evolucije gepeka i zadnjeg dijela automobila.

Inače, Marš je učestvovao i u poznatijem projektu Dynamite Museum, prilikom kojeg su ljudi duž ceste postavljali lažne saobraćajne znake sa izrugujućim natpisima poput ”Još sam živ” ili ”Put se još nije završio”.

Cadillac Ranch opjevao je i Bruse Springstin 1980. godine, a spominje se i u dokumentarnoj knjizi o turneji Sex Pistolsa. Vidjevši automobile, Džoni Roten je u svom stilu sarkastično kazao da se radi o ”uzbudljivom djelu”.

Uzbudljivo ili ne, u očima osnivača nostalgičan je pogled u zlatna vremena kad je kadilak bio simbol američkog sna, otvorenog puta i slobode.

Send this to a friend