Zanimljivosti Austrijske vlasti konačno donijele odluku

Riješeno pitanje Hitlerove kuće: Dali smo je policiji da je više ne posjećuju nacisti

Odluka o budućnosti rodne kuće Adolfa Hitlera u mjestu Braunau u Austriji, nakon više godina nejasnoća i sudskih sporova, konačno je donijeta – u nju će se useliti policija.

Zgradu je u avgustu preuzela država, a konkurs o novom izgledu zdanja biće raspisan za arhitekte širom Evrope.

U kuću će, kako je odlučeno, biti smještena opštinska komanda policije i policijska stanica Braunau. Odluka je obrazložena stavom da bi na taj način konačno mogao da bude prekinut takozvani “nacistički turizam” iz cijele Evrope.

Naime, nacisti iz svih djelova starog kontinenta dolazili su u Braunau da pogledaju rodnu kuću Hitlera, a vlasti Austrije vjeruju da će, kada se u kuću useli policija, neonacisti izbjegavati da se tom zdanju poklone.

Više godina je država vodila pravni spor sa vlasnicom kuće, a na kraju je parlament 2016. godine donio odluku da se to zdanje nacionalizuje.

Vlasnica ove nekretnine ulagala je brojne žalbe, a posljednja je odbačena u avgustu ove godine, čime je konačno riješena sudbina kuće.

Hitler kao beba

Ministarstvo unutrašnjih poslova je od kraja Drugog svjetskog rata, kako bi izbjeglo da kuća postane mjesto okupljanja nacista, zakupilo zdanje uz visoku kiriju, pa se tražilo konačno rješenje.

“Time što će policija ubuduće koristiti kuću uputićemo nedvosmislen signal da se tom zdanju oduzima simbolika sjećanja na nacizam”, rekao je ministar unutrašnjih poslova Volfgang Pešorn.

Hitler je rođen u Braunau na Inu 20. aprila 1889. godine, gdje je njegov otac dobio posao. Porodica je bila u stanu u zgradi nekoliko mjeseci nakon rođenja, a onda su se preselili na drugu adresu u blizini.

Zauvijek su napustil grad kada je Hitler imao tri godine. Kući se vratio na kratko 1938. godine kada je bio na putu ka Beču, nakon što je anektirao Austriju nacističkoj Njemačkoj.

Kada su nacisti došli na vlast pretvorili su kuću u Braunau na Inu u oblik fašističkog centra. Nakon Drugog svjetskog rata, zgrada je bila korišćena kao biblioteka, centar za njegu invalida i tehnička škola.

Sudbina kuće naciste dovela je do velike rasprave i neslaganja u Austriji. Dok su neki pozivali da se kuća potpuno sruši, drugi su tvrdili da je treba koristiti u dobrotvorne svrhe ili kao kuću pomirenja, piše BBC.

Send this to a friend