Zanimljivosti

Transilvanija, mistični dom grofa Drakule

Erdelj ili Translivanija je istorijsko-geografska oblast smještena u današnjoj Rumuniji. Kraj prelijepih prirodnih pejzaža i veoma zanimljive i burne istorije postao je čuven daleko izvan granica Rumunije po pričama o Grofu Drakuli koji je rođen ovde u Translivnaji, u gradiću Sigišoara, i koji je njome vladao uz najsvirepije moguće metode zastrašivanja i kažnjavanja svojih suparnika.

Istorija i geografija Transilvanije

Ime oblasti u bukvalnom tumačenju se može prevesti „preko šuma“. I kako ono samo govori oblast je dugo predstavljala gustom šumom obraslu i neprohodnu regiju. Pogodni klimatsko-geografski uslovi omogućili su kontinuitet naseljavanja regije počevši od 5. vijeka prije naše ere sve do današnjih dana. Kroz istoriju Erdelj je nerijetko bio samostalna teritorija, vječito između Mađarske i Rumunije, dok konačno nije prirpojen rumunskoj državi u čijem je i sada sastavu.

Prirodni uslovi za razvoj turizma u oblastisu su fenomenalni. Prvenstveno zbog bogatog i raznovrsnog životinjskog svijeta. Karpatske planine su dom vukova, riseva i najveće evropske populacije mrkih medvjeda. Oko 5.000 medvjeda tumaraju bukovim i hrastovim šumama. Jedan od razloga održavanja medvjeda u ovim šumama jeste podatak da je tokom decenija komunističke vlasti Rumunijom jedino predsjednik Nikolas Čaušesku imao dozvolu za lov na ove divne životinje.

A ljubitelji egzotičnih putovanja biraju Translivaniju za destinaciju svog putovanja i zbog veoma interesantnih tura koje se sprovode zabačenim i očuvanim starim civilnim i vojnim putevima kroz rijetko naseljene predjele Erdelja sa zanosnim pejzažima sa obje strane puta. Mnogobrojni očuvani srednjevjekovni zamkovi pravi su magnet za turiste. Neki od njih napravljeni su za vrijeme Grofa Drakule ili su mu bili dom.

Drakulin rodni kraj

Legenda ili istorija, mašta ili stvarnost, surovi vampir ili „običan“ čovjek – ko je bio famozni Grof Drakula?

Teško je dati pravi odgovor. Možda je najpravilnije reći da je on bio od svega gore pomenutog po malo. Vlad III Cepeš, kasnije poznat kao Grof Drakula, rođen je u malom transilvanijskom gradu Sigišoara.

Prelijepo mjesto koje sa pravom nosi naziv „biser Transilvanije“ danas cio svijet zna kao rodno mjesto surovog vladara. U samom gradu vrijeme kao da je stalo. U srednjevekovnoj tvrđavi do koje se dolazi starom popločanom ulicom i dan danas se živi i radi, drveni sat iz 17. vijeka još radi, život teče skoro istim tempom kao u vrijeme kada je Transilvanijom vladao Grof Drakula.

Vlad III Drakul rođen je polovinom 15.vijeka kao sin tadašnjeg vladara Vlada II. Priče o njemu su počele da kruže i dobijaju epitet epskog zla zbog njegove brutalnosti. Još kao mlad vladar svoje protivnike je žive nabijao na kolac i ostavljao ih da se danima muče dok konačno ne umru. Vjeruje se da je posebno okrutan postao poslije kraćeg zarobljeništva koje je „odslužio“ kod Osmanlija, a još više poslije tragične smrti svoje prve supruge koja se tokom jedne osmanlijske opsade bacila sa vrha kule.

Globalnu popularnost Drakula stiče ubrzano poslije 1897. godine u kojoj ga je Bram Stoker učinio vampirskom legendom. Poslije toga sve je više priča i legendi o svireposti ovog vladara izašlo na svjetlost dana i gotovo je namoguće podvući liniju šta je od toga istorijska istina, a šta produkt bujne ljudske mašte…

Jedno je sigurno; Transilvanija je bajkovita, mistična i jedinstvena. Svojim posjetiocima ova oblast nudi gotovo sve. Prelijepu i očuvanu prirodu, šume bogate najljepšim evropskim divljim životinjama, očuvane srednjevjekovne zamkove, prebogato kulturno-istorijsko nasljeđe… Ako želite osjetiti i probati drugačiji odmor preporučuje se da u prijatnim jesenjim mjesecima provedete Noć vještica u Transilvaniji, u Drakulinim zavičaju. Naravno, ako se usudite…

Send this to a friend