Zanimljivosti Hrabra stjuardesa

Žena simbol herojstva: Dala svoj život da spasi troje djece u otetom avionu

Stjuardesa Nirja Banot upucana je, 5. septembra 1986. godine, dok je pokušavala da zaštiti troje djece u otetom avionu Pan Ama (Let 73) u Karačiju.

Stjuardesa Nirja Banot bila je vatreni fan Raješa Kana, poznatog bolivudskog režisera. Često je smišljala scenarije u svojoj glavi, u kojima je ona bila glavna uloga. Za jednu takvu, hipotetičku situaciju, zamolila je majku da joj predloži plan akcije u slučaju otmice.

Majka joj je tada rekla da, ukoliko ikada dođe do takve situacije, ona mora da pobjegne.

“Ako sve majke misle kao ti, šta će se dogoditi sa državom? Prije bih umrla nego što bih pobjegla”, samouvjereno je odgovorila Nirja.

Te riječi su se ostvarile 5. septembra 1986. godine kada je Banot preminula spašavajući putnike iz aviona Pan Ama (Let 73), koji su teroristi oteli prilikom presjedanja u Karačiju.

Kratak život mlade stjuardese

Rođena je 7. septembra 1963. godine u Čandigaru. U svom rodnom gradu je završila srednju školu, da bi se nakon toga preselila u Mumbaj, gdje je postala model.

Kada je napunila 19 godina udala se za marinskog inženjera i preselila u Šarjah, UAE. Nakon dva mjeseca zlostavljanja, verbalnih prijetnji i ismijavanja, Nirja ostavlja svog muža i vraća se za Mumbaj, kako bi postala stjuardesa.

Nirja je tog kobnog 5. septembra bila postavljena za persera leta, koji je letio iz Mumbaja u SAD.

U toku presijedanja u Karačiju, četiri naoružana pripadnika palestinske terorističke organizacije „Abu Nidal“, oteli su avion u kojem se nalazilo 380 putnika i 13 članova posade. Nirja je uz pomoć koda brzo obavijestila članove kokpita o otmici, koji je omogućio američkim pilotima da pobjegnu kroz prozor i samim tim onemoguće polijetanje aviona.

Otmičari su naredili Nirji da pokupi sve pasoše putnika. Pošto je osjetila da otmičari targetiraju Amerikance, Nirja i njene kolege sakrili su pasoše ispod sjedišta i u kanal za smeće.

Njeno umirujuće prisustvo održavalo je aksioznost putnika i članova posade u normali, tih 17 sati. Služila je sendviče i pića, pokušavala je da podigne moral, čak i u onom trenutku kada su teroristi ubili jednog putnika i bacili ga kroz prozor.

Otmičari su ubrzo odlučili da im je dosta i zapucali su, Nirja je brzo pokušala da evakuiše što više putnika, kroz izlaz za slučaj opasnosti. Upucana je dok je štitila troje američke djece od terorista.

Od 44 američka putnika na letu, 42 je preživjelo zahvaljujući Nirjinoj prisebnosti. Preživjeli su joj dali nadimak “Heroina otmice”.

Nasleđe Nirje Banot

Nirjina smirena hrabrost i brzi instinkti su doveli do toga da joj postuhno bude uručeno mnogo nagrada, uključujući i „Ašoka Čakra“ najveća indijska vojna nagrada za hrabra djela van bojnog polja. Ona je bila prva žena i najmlađi primalac ove nagrade.

Njena priča nastavlja da inspiriše mlade žene, a u znak sjećanja na njenu hrabrost, Nirjina porodica iskoristila je sredstva koja je dobila od Pan Ama, za osnivanje fonda “Nirja Banot Pan Am”. Ovaj fond odaje priznanje žena koje prevazilaze socijalnu nepravdu i članove avionskih posada koji u krizi čine stvari koje prevazilaze njihove dužnosti.

Indijska pošta je 2004. godine pustila u promet markicu sa njenim likom.

Ram Madvani je 2016. godine režirao film inspirisan njenim likom. Nirju je u filmu predstavila glumica Sonam Kapur. Film o hrabroj stjuardesi predstavlja dobro stilizovani triler, sa nekoliko kratkih uvida u Nirjin privatan život, sa akcentom na njen odnos sa majkom. Film je kao i Nirja, osvojio mnogobrojne nagrade uključujući i Nacionalnu nagradu za najbolji igrani film na hindi jeziku.

Send this to a friend