Društvo

Kupači ne shvataju koliko su opasni talasi i morske struje

FOTO: Ilustracija

Spasioci na crnogorskim plažama upozoravaju na nepoštovanje propisa na plažama, ističući da zbog nepoznavanja propisa spasioci imaju mnogo više posla, a da to naročito dolazi do izražaja kada je istaknuta “crvena zastavica”.

Ove godine na barskim plažama nije bilo ozbiljnijih slučajeva, ali spasioci na plažama svakodnevno intervenišu, upozoravaju i prate dešavanja, jer je mnogo onih koji ne poštuju upozorenje i naredbu.

Za isticanjem “crvene zastavice”, u ovoj kupališnoj sezoni bilo je potrebno samo nekoliko puta. Međutim, upozorenja da se ne smiju izlagati suncu u periodu od 11 do 17 časova, te da se trebaju izbjegavati stijene i klizav teren kako ne bi došlo do težih ozljeda, rijetko ko poštuje.

Pored toga, “glavobolju” spasiocima stvaraju i djeca, koja se svakodnevno gube po plaži. Zato, kako su DN ispričali spasioci Elvis Klica i Asmir Muratović, koje su zatekli na plaži Centar, koja jedina nosi “plavu zastavicu” na sutomorskoj rivijeri, oni moraju pratiti gotovo svaki pokret kupača.

“Iako svakodnevno imamo intervencije koje se na svu sreću završavaju bez većih posljedica, većina gostiju potcjenjuju talase, a nerijetko bude da roditelji nesvjesni opasnosti šalju djecu u nemirno more. Svaki takav ulazak u more radi spasavanja je rizik i za nas. Zato nastojimo da takvih intervencija bude što manje i na vrijeme upozoravamo kupače”, ističu ovi mladi momci, naglašavajući da su strani turisti odgovorniji po tom pitanju, za razliku od domaćih posjetioca plaže.

Naši građani se, kako kažu, često oglušavaju na njihova upozorenja, a naročito omladina koja nije svjesna rizika od morskih talasa, precjenjujući sposobnosti u borbi sa talasima.

“Među njima je dosta i neplivača, a s obzirom da na sutomorskoj plaži vrlo često dolazi do strujnih promjena, kupači se u trenu mogu naći na udaru mora i onda nastaje problem’, objašnjavaju ovi sagovornici koji već duži niz godina obavljaju ovaj veoma odgovoran i zahtjevan posao.

Muratović je spasilac već deset godina, a Klica osam, tako da imaju iskustva i sa kupačima, ali i sa ćudima mora.

Veliki je broj života koji su spasili, ali ono što im je najbitnije je da se spasavanje uvijek završavalo srećno i po njih, ali i po kupače. Nedavno su među prvima bili u spasavanju skutera koje su talasi potopili i odvukli prema otvorenom moru i time pokazali spremnost. Ali, kako kažu, njihova sreća je što su spasioci baš na plaži Centar, na kojoj uglavnom borave stalni gosti koji su upoznati sa propisima i koji ih većinom poštuju.

“Što se tiče ulaska u talase tu većina naših gostiju bude disciplinovana, slušaju naše upute i to nam olakšava posao. Međutim, skoro sličan rizik je i izlaganju suncu kada je ono najjače. To je malo teže, jer pretežno svi oni dođu da se što više osunčaju. Poseban je rizik kod bolesnih osoba, tako da smo imali mnogo intervencija na ukazivanju prve pomoći. Nedavno smo imali napad epilepsije kod jednog našeg gosta, koji nas nije ranije upoznao sa zdravstvenim stanjem. Na svu sreću, napad se desio kod tuša, tako da smo blagovremeno intervenisali, ali bi mnogo bilo teže da se to desilo u vodi”, navodi Klica.

Prema njegovom mišljenju, mora se još puno raditi na podizanju svijesti kupača i odgovornosti koju snose za ponašanje kojim ugrožavaju sebe, ali i druge.

Plaža Centar je jedna od dvije plaže na barskoj rivijeri sa plavom zastavicom. Shodno pravilima ima dva spasioca. Zakupac ove plaže Pavle Ćeknić kaže da je zadovoljan profesionalizmom njegovih spasioca, te da je zbog toga siguran u bezbjednost gostiju. On objašnjava da je na svakih 50 metara dužine obale tokom mjeseca jula i avgusta neophodan po jedan spasilac, dok tokom maja, juna, septembra i oktobra je potrebno na svakih 100 metara.

Međutim, zbog sigurnosti njegovi, spasioci su na položaju tokom svih ovih mjeseci.

“Možda je takva odgovornost doprinijela da budemo prepoznatljivi i po sigurnosti gostiju, a ne samo po njenoj uređenosti, zbog koje smo i dobili najprestižnije priznanje‘plavu zastavicu’. I Muratović i Klica su položili ispit spremnosti i kod mene kao i kod naših gostiju, tako da možemo biti sigurni da će svaki naš gost biti bezbjedan i siguran”, sa zadovoljstvom ističe Ćeknić.

Na blizu 200 crnogorskih uređenih kupališta angažovano je više od 500 obučenih spasilaca. To bi, prema zvaničnim podacima, trebalo da bude dovoljno za potpunu sigurnost plivača i neplivača na našoj obali. Prema Pravilniku o uređenim kupalištima, nijedan zakupac uređenog kupališta ne može da obavlja djelatnost ukoliko na njemu nema spasioca, riječi su i direktorice Nacionalne turističke organizacije Željke Radak-Kukavičić. Ona je objasnila da Organizovana spasilačka služba podrazumijeva postojanje jednog spasioca na svakih 50 metara dužine obale tokom jula i avgusta, odnosno na svakih 100 metara u maju, junu, septembru i oktobru.

“Spasilačka kula mora biti na svakih 100 metara dužine obale, sa istaknutim natpisom “spasilac”, a na svakih 50 metara i jedan spasilački punkt. Obavezne su i signalizacione zastavice u tri boje. Zelena boja predstavlja bezbjedno i bezopasno kupanje, žutom se signalizira da je kupanje ograničeno i može biti opasno, dok crvena označava da je kupanje zabranjeno ili spasilac nije na dužnosti, pa jedan čamac mora biti na svakih 200 metara dužine obale”, pojasnila je pravila direktorka Radak-Kukavičić.

Mnogo intervencija u traženju izgubljene djece

Barski spasioci svake godine imaju mnogo intervencija u traženju izgubljene djece.

“Gotovo svakog dana se izgubi neko dijete i to nam je najveća ‘glavobolja’. Da li da ga tražimo u moru ili je samo dijete odlutalo na neku od drugih plaža, predstavlja još jedan problem. Onda nastaje i panika roditelja, koju treba umiriti. Međutim, zahvaljujući dobroj saradnji sa spasiocima drugih plaža brzo pronađemo dijete, tako da je do sada svaka takva intervencija bila sa srećnim ishodom”, priča Klica, te objašnjava da spasioci imaju odličnu preglednost i mogu zapaziti svaku moguću opasnost, iako često upozorenjima ne žele da pokvare uživanje gostu, već spremno i blagovremeno reaguju kada je za to potrebno.

Send this to a friend