Društvo

Na ugradnju vještačkog kuka se u KCCG čeka od četiri do šest mjeseci

KCCG

Fondu za zdravstveno osiguranje od početka godine upućeno je 22 zahtjeva za refundaciju proteze kuka. Po tom osnovu, kako su Pobjedi rekli, izdvojeno je 17.500 eura, odnosno 800 eura po jednoj protezi.

Nije navedeno da li su građani proteze kupovali, pa tražili refundaciju, zbog toga što ih u tom momentu nije bilo u medicinskim ustanovama ili što nijesu bili u prilici da čekaju i do pola godine na ugradnju prema zvaničnim listama čekanja.

Pobjeda je ranije pisala da u risanskoj bolnici ,,Vaso Ćuković“, koja je specijalizovana za ortopediju, neurohirurgiju i neurologiju, nemaju proteze za kukove, a u deficitu su i sa protezama za koljeno.

Ovoj redakciji obratio se pacijent koji se prije dva mjeseca javio prvo u Klinički centar, a nakon toga i risanskoj bolnici gdje su mu saopštili da ih nema, te da se interesuje početkom naredne godine.

Iz Ministarstva zdravlja su ovim povodom obećali da će problem biti uskoro riješen istakavši da se krenulo u proceduru ustupanja kukova risanskoj bolnici.

Iz ovog vladinig resora su tada poručili i da je nedostatak kukova u risanskoj bolnici, između ostalog, i rezultat loše komunikacije između zdravstvenih ustanova, kao i planiranja.

I pored tvrdnji da je pacijent vraćen iz KCCG, u toj najvećoj zdravstvenoj ustanovi kažu da do raspisivanja narednog tendera raspolažu dovoljnim količinama proteza za kuk.

Kako je iz te ustanove saopšteno Pobjedi, od marta je ugrađeno 290 proteza kuka, a pacijenti na tu intervenciju čekaju od četiri do šest mjeseci, što je, tvrde oni, manje nego u zemljama regiona.

“Ortopedi naše ustanove, pored svakodnevnog zbrinjavanja politraumatizovanih pacijenata, prema planu sprovode redovne ugradnje proteza kuka, zatim koljena i ostale ortopedske procedure koje se ne rade u drugim zdravstvenim ustanovama u Crnoj Gori (operacije kičmenog stuba kod deformiteta i trauma, kao i prelomi karlice) sa elektivnog (planiranog) programa”, kazali su iz Kliničkog centra.

Navode da su zbog pandemije povremeno bile obustavljene operacije na Klinici za ortopediju i traumatologiju, jer je KCCG bio određen za liječenje kovid pacijenata.

“Tada su operacije ugradnje vještačkog kuka obavljane u Specijalnoj bolnici ,,Vaso Ćuković“ u Risnu koja je bila određena kao tzv. ,,čista bolnica“. Iz tog razloga je tada naša ustanova ustupila risanskoj bolnici 71 protezu kuka”, naveli su iz Kliničkog centra.

Za nabavku proteza za četiri bolnice – pola miliona

Zdravstvene ustanove, bez Kliničkog centra, u ovoj godini iskazale su potrebe za nabavkama proteza kuka i koljena, sa pripadajućim potrošnim materijalom, u vrijednosti od 487.678 eura, rečeno je Pobjedi u Montefarmu.

Pojašnjavaju da su u toku godine sprovedena dva postupka nabavke, u martu za potrebe bolnice u Risnu i Opšte bolnice Bijelo Polje u iznosu od 277.563 eura, dok je u julu nabavka vrijedna 204.969 eura obavljena za risansku, pljevaljsku i nikšićku bolnicu.

“U toku je postupak nabavke potrošnog materijala za otropediju za potrebe KCCG u vrijednosti 413.762,90 eura”, naveli su iz Montefarma.

Oni su poručili da su spremni da u najkraćem roku realizuju hitne isporuke za ustanove kod kojih postoji povećan priliv pacijenata kojima je neophodno ortopedsko zbrinjavanje.

Kako navode, za trenutne nestašice kod nekih bolnica obavezno je da prethodno pribave saglasnost od Ministarstva zdravlja za dodatne nabavke.

Iz Montefarma ističu i da su redovni godišnji tenderi za potrebe svih ortopedija planirani za narednu godinu nakon usvajanja budžeta za nabavku ljekova i medicinskih sredstava.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Radivoje
Gost
Radivoje

Ja za majku završio za 3 dana. Platis i sve je OK.

Send this to a friend