Društvo

Radulović i Terzić: Za godinu i dva mjeseca u KCCG uloženo skoro četiri miliona eura

Radulović i Terzić, FOTO: Arhiva

Prvi put od otvaranja Kliničkog centra Crne Gore 1974. godine, u toku su ili su u planu tenderi za izgradnju nove Klinike za adultnu i dječiju psihijatriju, Klinke za infektivne bolesti i Klinike za dermatovenerologiju koje su, skupa, vrijedne oko 30 miliona eura. Takođe, prvi put u posljednjih 48 godina, renovira se više odjeljenja glavne crnogorske bolnice. Samo u posljednjih godinu, u nabavku nove opreme uloženo je skoro četiri miliona eura, a u KCCG je, za isto vrijeme, iz privatnih i javnih zdravstvenih ustanova iz zemlje i regiona, prešlo 11 uglednih i dokazanih ljekara, saopštili su direktorica KCCG Ljiljana Radulović i medicinski direktor Zoran Terzić.

“Osim toga što je, prvi put od otvaranja KCCG, u toku tender za izgradnju nove Klinike za adultnu i dječiju psihijatriju, tokom naredna dva mjeseca očekujemo i tendere za izgradnju Klinke za infektivne bolesti i Klinike za dermatovenerologiju. Vrijednost sve tri klinike je 30 miliona eura. To će biti od istorijskog značaja ne samo za Podgoricu, već za cijelu Crnu Goru”, ističu oni.

Ističu da je tokom 2021. godine i u prva dva mjeseca 2022. godine u rekonstrukciju i nabavku opreme, iz svojih sredstava i donacija, KCCF uložio oko tri miliona i sedamsto hiljada eura.

“Od toga, izuzetno smo ponosni što smo odgovornim odnosom prema novcu svih građana, u nabavku opreme uspjeli da uložimo skoro dva miliona i sedamsto hiljada eura što je impozantna cifra i za rad u redovnim okolnostima. Najvrednija investicija biće nova angio sala i CT koji koštaju milion i dvjesto hiljada eura”, kazali su Radulović i Terzić.

Kada je riječ o rekonstrukcijama, u posljednjih godinu uspjeli su, ističu, da ulože blizu milion eura.

Radulović i Terzić navode da prvi put od otvaranja Kliničkog centra Crne Gore 1974. godine, očekuju početak renoviranja Centra za fizikalnu medicinu.

“Uz to, privodimo kraju rekonstrukciju Odjeljenja za Plastičnu i rekonstruktivnu hirurgiju koju bi trebalo da otvorimo u narednih mjesec. To je takođe da se prvi put, od otvaranja Kliničkog centra ovo odjeljenje, renovira. Još jedna jedinica koja će prvi put biti obnovljena u posljednjih 48 godina je i Centar za pripremu i distribuciju hrane”, navode oni.

Ističu i da su više od po 100 hiljada eura izdvojili za nov operacioni sto za potrebe Ortopedije kao i za nabavku Full HD video sistema sa setom instrumenata za endoskopsku hirurgiju kičme.

“Oko 115 hiljada eura uložili smo u medicinsku opremu za potrebe Centra za kardiohirurgiju, Centra za patologiju i Centra za medicinsku genetiku i imunologiju. Obnovili smo i operacioni blok IBD-a, ambulantu za oftalmologiju IBD-a i obezbijedili smo sve aparate neophodne za normalno funkcionisanje dječije oftalmološke ambulante. Rekonstruisali smo i staru medicinsku školu koja je bila od značajne pomoći tokom najjačeg udara koronavirusa. Zahvaljujući ovom potezu, rasteretili smo kompletnu bolnicu što nam je omogućilo da sve vrijeme radimo sa apsolutno svim pacijentima. Redovnom radu u vanrednim okolnostima pogodovalo je i to što smo čak utrostručili kiseonički kapacitet KCCG”, saopštili su Radulović i Terzić.

Otvorili su, dodaje, PCR laboratoriju koja sada ima čak četiri PCR aparata koji će, nakon prestanka COVID-a, biti upotrijebljeni za nova genetska ispitivanja koja su se do sada radila u inostranstvu.

“Ne manje važno, prvi put smo rekonstruisali fasade i krovove na dijelu postojećih objekata. Uštedu za ovoliki obim rekonstrukcija ostvarili smo tako što je naša tehnička služba značajno učestvovala u renoviranju svih ovih objekata. Do sada to nije bio slučaj”, ističu oni.

Renoviran je, dodaju, CKLD vrijedan preko tri i po miliona eura.

“Srećni smo i što smo u maju 2021. godine otvorili renovirani Centar za kliničko-laboratorijsku dijagnostiku u KCCG, koji za naše pacijente znači da su hitni nalazi gotovi za manje od sat. Laboratoriju vrijednu tri i po miliona eura dobili smo inicijalnim ulogom od oko pet hiljada eura i rekonstrukcijom koja je koštala oko 300 hiljada eura. Napominjemo i da KCCG planski, konačno, ide ozelenjavanju površina oko bolnice koje će, uz regulaciju saobraćaja, u narednih godinu drastično izmijeniti spoljašnji i okolni vizuelni identitet bolnice”, saopštili su Radulović i Terzić.

Oni su dalje dodali da je za godinu u KCCG prešlo 11 uglednih i dokazanih ljekara.

“Jasno je da nove ili obnovljene klinike kao i novi aparati dobijaju smisao tek kada znamo ko u njima i sa njima radi. Zato naglašavam i jedan od naših najvećih uspjeha u posljednjih 14 mjeseci: timu ljekara Kliničkog centra Crne Gore pridružilo se čak jedanaest uglednih, iskusnih doktora. Riječ je o ljekarima koji su prešli u Klinički centar Crne Gore iz drugih javnih ili privatnih zdravstvenih ustanova iz Crne Gore i Srbije. Uz to, jedan od odlučujućih faktora u narednom periodu za povratak stručnjaka javnom zdravstvu, biće i činjenica da se Ministarstvo zdravlja Crne Gore, samo za godinu rada, izborilo za istorijsko povećanje plata ljekarima za oko trećinu. Vjerujemo da će ovaj strateški potez biti dodatni motivacioni faktor u konekstu jačanja javnog zdravstvenog sistema. Osim toga, raspisali smo i rekordan broj specijalizacija”, saopštili su oni.

Društveno odgovorni pojedinci i kompanije bili su, kažu, na visini zadatka i tokom 2021. godine.

“Zahvaljujući njima, KCCG je za godinu dobio, u opremi, materijalu ili građevinskim radovima, blizu milion i dvjesto hiljada eura”, zaključuju Radulović i Terzić.

NAJNOVIJI NAJSTARIJI POPULARNI
Gojko
Gost
Gojko

Ulozeno je ono sto je gospodine Erakovic zapoceo i dogovorio. Vi za nesto novo nemate nikakve ideje.

Marko
Gost
Marko

Svaka cast.

Parilo
Gost
Parilo

Jos malo i tutu-papa skupa sa tajom.

Maja
Gost
Maja

Da je pravde i zakona ti direktorice sa infektologom D.O u mom slucaju bi trebali u Spuz odavno.

Send this to a friend