Djeca

Cio život drugačije mislimo: Muška djeca zahtijevaju više pažnje i nježnosti

Ukorijenjeno vjerovanje da sinove treba vaspitavati strogo i bez emocija je potpuno pogrešno, i može da dovede do ozbiljnih psihičkih problema.

Iako smo duboko zagazili u 21. vijek, vjerovanje da mušku djecu treba od malena vaspitavati čvršće i dalje je duboko ukorijenjeno. I to ne samo na Balkanu, već i u ostatku svijeta.

Vjeruje se, dakle, da sinove treba manje maziti i od njih očekivati da budu jaki, da ne plaču, da budu borbeni i snažni. Ipak, nauka kaže drugačije, zapravo suprotno.

Nedavna studija otkrila je da dječaci, u prvim godinama svog života, treba da budu tretirani sa više nježnosti i saosjećanja nego što je to potrebno djevojčicama.

Zašto je teže vaspitavati dječake?

Čuveni neuropsiholog Alan Šor predstavio je novije istraživanje koje dokazuje da se desna hemisfera mozga sporije razvija kod dječaka nego kod djevojčica. Šta to znači? Pa, najprostije rečeno, dječaci su manje osjetljivi na zvuke i na osobe koje ih okružuju, što ih može učiniti zahtjevnijim i “težim”.

Stoga, dječaci koji imaju strožije majke, koji su odmalena vaspitavani čvrstom rukom, bez mnogo emocija, postaju anksiozniji, što onda utiče na formiranje neuronskih veza u mozgu, odgovornih za samokontrolu i socijalizaciju. Lijek za to je nježna, čvrsta veza sina sa majkom, zasnovana na razumijevanju, ispunjavanju djetetovih potreba za ljubavlju i blizinom.

“Ne budite strogi prema njima, posebno ne u prvoj godini života. Izbjegavajte stres, pristupajte im sa strpljenjem, jer oni veoma dobro primjećuju negativne emocije. Ne branite im da plaču i nemojte ih zbog toga posramljivati. Ne ostavljajte ih same kada su uplakani, makar sami bili krivi zbog toga. Oni tada pate i potrebna im je potvrda da su vrijedni ljubavi. Često ih grlite, mazite, ljubite”, savjet je Alana Šora.

Send this to a friend